تصاویر قبل و بعد مزوتراپی مو

-/-

معرفی مزوتراپی موی سر

داشتن موهای پرپشت و سالم یکی از معیارهای جذابیت به حساب می‌آید؛ اما گاهی برخی از عوامل سبب ریزش موی سر می‌شوند. این موضوع برای بسیاری از افراد چه زن و چه مرد ناراحت کننده است که موهایشان بریزد! با این حال روش‌های متعددی برای درمان ریزش وجود دارند که می‌توانند سبب رشد دوباره موها شوند. در حقیقت مزوتراپی مو یک روش کم تهاجم و کم خطر برای تحریک رشد موهای سر است. با این روش ریزش موها متوقف شده و درمان انجام می‌شود.
اگر از لحاظ واژه شناسی بخواهیم مزوتراپی را بررسی کنیم، باید گفت که این عبارت از دو قسمت meso به معنای بخش میانی پوست و Therapy به معنای درمان ساخته شده است. با این ترجمه می‌توان متوجه شد که واژه مزوتراپی یعنی درمان بخش میانی پوست. حال ممکن است برایتان این سوال ایجاد شود که چگونه می‌توان بخش میانی پوست سر را درمان کرد؟ باید بدانید که در این روش از مواد فوق العاده پرخاصیت مانند فاکتورهای رشد، آنتی اکسیدان‌ها، آنزیم‌ها، داروها، ویتامین‌ها، عصاره گیاهی و هورمون‌ها استفاده شده تا با تزریق آن به افراد بتوان رشد موها را تقویت کرد و کیفیت آنها را ارتقا بخشید. به بیانی مواد گفته شده همگی دارای خاصیت‌های بی‌نظیری برای مو هستند و موجب تحریک گردش خون در این ناحیه می‌شوند؛ به این ترتیب مواد مغذی به فولیکول‌های مو رسیده و رشد موها تقویت خواهد شد.

مزوتراپی راهی برای مبارزه با ریزش مو

ریزش مو اتفاقی ناراحت کننده است که افراد مختلفی به آن دچار هستند. در واقع سبک زندگی نادرست، عوامل ژنتیکی، مصرف برخی از داروها، ابتلا به بیماری‌های خاص، اختلالات هورمونی، بارداری، اضطراب، عدم رعایت بهداشت مو اغلب به صورت تدریجی سبب می‌شوند که موها بریزند. البته نحوه ریزش مو در خانم‌ها و آقایان کمی باهم فرق دارد. انواع مدل ریزش مو می‌تواند در دسته‌های مختلف ریزش خط موی پیشانی، ریزش موی منقطع و کم پشت شدن طبقه‌بندی شود. بسیاری از این عوامل با کاهش گردش خون در پوست سر موجب کمبود مواد مغذی شده و سبب بروز ریزش مو می‌شوند.
راه‌های مختلفی برای برطرف کردن ریزش مو وجود دارند. برخی از آنها همچون سبک زندگی ناسالم را می‌توان با بهبود وضعیت زندگی و مصرف ویتامین‌های لازم حل کرد؛ اما برخی از دلایل دیگر نیازمند درمان‌های جدی‌تری هستند. یکی از روش‌های پرطرفدار برای درمان ریزش مو، مزوتراپی مو است. این روش با بهبود وضعیت گردش خون در پوست سر مواد مغذی مورد نیاز این قسمت را فراهم کرده و جلوی ریزش مو را می‌گیرد. به علاوه در رشد موهای جدید نیز تاثیرگذار خواهد بود.

مواد موثر موجود در ترکیبات مزوتراپی مو

امروزه درمان ریزش مو با مزوتراپی یکی از روش‌های محبوب در بین زنان و مردان است. این روش نه تنها جلوی ریزش مو را می‌گیرد؛ بلکه با تحریک الگوی رشد مو می‌تواند موهای شما را پرپشت کند؛ اما به نظرتان چه چیزی در مزوتراپی سبب این تاثیرات فوق العاده می‌شود؟ دلیل برتر بودن این روش نسبت به سایر راهکارها آن است که برای انجام آن از ترکیبات دارویی همچون آمینو اسیدها، ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، مواد معدنی و عنصر روی کمک گرفته می‌شود. اصلا دلیل آنکه خیلی سریع می‌توان از مزوتراپی مو نتایج دلخواه را گرفت، وجود همین مواد و متعادل سازی سطح هورمون‌ها است؛ به این ترتیب با جذب بیشتر مواد مغذی، فولیکول‌ها تحریک شده و به اصطلاح جان می‌گیرند. به علاوه با تامین آمینو اسید تولید کراتین افزایش یافته و ریزش مو به حالت درستی باز می‌گردد.

تاثیرات باورنکردنی مزوتراپی مو

مزوتراپی مو با ارتقاء وضعیت پوست سر و تحریک رشد مو می‌تواند نقش مهمی در درمان ریزش موی سر شما داشته باشد. این روش بی‌نظیر تاثیرات فوق‌العاده‌ای دارد که پس از انجام آن می‌توانید تاثیرات باورنکردنی را با چشم خود ببینید. مزوتراپی اصولاً با انجام کارهای زیر وظیفه خود یعنی درمان ریزش مو را انجام می‌دهد:

بهبود گردش خون

یکی از دلایلی که سبب ریزش مو می‌شوند، نرسیدن مواد مغذی ضروری به فولیکول‌های مو است. در حقیقت به دلیل کاهش گردش خون در قسمت پوست سر، فاکتورهای رشد و اکسیژن به فولیکول‌ها نمی‌رسند؛ بنابراین سلامت آن‌ها با خطر مواجه شده و فرد موهایش می‌ریزد. مواد موجود در تزریق‌های میزوتراپی مو با بهبود گردش خون سبب می‌شوند تا فولیکول‌ها با کمبود چیزی روبرو نشوند.

تغذیه فولیکول‌ها

ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی مو همچون ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه، آنتی اکسیدان‌ها و مواد معدنی خواص بسیاری دارند. برای آنکه فولیکول‌های مو بتوانند با این مواد بی‌نظیر تغذیه شوند و به طور کلی مواد مورد نیاز برای تحریک این قسمت‌ها فراهم شود، ریزش مو اتفاق نمی‌افتد. به علاوه برخی مواد همچون بیوتین در حفظ سلامت موها تاثیرگذار هستند.

تحریک فولیکول‌های خفته

همانطور که گفتیم مواد موجود در تزریق‌های میکرو در حین مزوتراپی مو قابلیت این را دارند که فولیکول‌های خفته را فعال نمایند. با بیدار شدن فولیکول‌های خفته تازه می‌توان از آن‌ها تولید تارهای سالم را انتظار داشت؛ در نتیجه به تدریج موهای سر پرپشت‌تر خواهند شد.

بهبود التهاب

یکی از دلایل ریزش مو و کاهش حجم آن، التهاب در پوست سر است. گاهی ممکن است در مزوتراپی از مواد ضد التهابی مانند کورتیکو استروئیدها و پپتیدها استفاده شود. با برطرف شدن التهاب فضای سالمی برای تحریک فولیکول‌های مو ایجاد خواهد شد.

جلوگیری از اثرات DHT

DHT یا دی هیدرو تستوسترون به عنوان هورمونی موثر در الگوی طاسی زنانه و مردانه به نظر گرفته می‌شود. اگر در درمان‌های مزوتراپی مو موادی مانند ماینوکسیدیل‌ها یا عصاره‌های گیاهی وجود داشته باشد، می‌توان DHT را بلاک کرد؛ در نتیجه از ریزش مو ممانعت به عمل می‌آید.

نحوه انجام مزوتراپی موی سر

تنها پزشکان ماهر و باتجربه می‌توانند به درمان ریزش مو با مزوتراپی کمک کنند. همانطور که تا الان متوجه شدید ترکیبات مزوتراپی باید وارد لایه مزودرم پوست سر شوند تا بتوان مشکلات ناشی از آن را درمان کرد. در حقیقت جایگاه مزودرم بین لایه چربی و بافت پوست است که ترکیبات از طریق آمپول یا سوزن استریل وارد این قسمت می‌شوند. اگر راجع به زمان انجام مزوتراپی مو از ما بپرسید، باید بگوییم که این روش بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه زمان بر است. پزشک متخصص در ابتدا با استفاده از لیدوکائین پوست ناحیه تحت درمان را بی‌حس می‌کند تا دردی را احساس نکنید. سپس از طریق یک سوزن بسیار ظریف ترکیبات مزوتراپی را وارد لایه مزودرم پوست می‌کند. عمدتاً پزشکان برای تزریق سریعتر سوزن را به یک تفنگ مکانیکی متصل می‌کنند. اینکه عمق تزریق چقدر باشد، بستگی به نیاز شما به درمان دارد. معمولاً این تزریق در عمق ۱ تا ۴ میلیمتری پوست صورت می‌گیرد. تمامی خدمات زیبایی پوست با پزشک متخصص در مجموعه ما انجام می‌شود.

طول دوره درمان ریزش مو با مزوتراپی

زمانی که برای اولین بار به پزشک متخصص مراجعه می‌کنید، او پوست سر شما را بررسی می‌کند تا سرنخ‌هایی پیدا کند. با انجام بررسی‌های لازم، در این ملاقات تعداد جلساتی که برای مزوتراپی مو باید به مطب تشریف ببرید، تعیین می‌شود. به طور کلی تعداد این جلسات بین ۱۰ تا ۱۵ جلسه برآورد می‌شود که فاصله بین جلسات تنها توسط پزشک مشخص می‌شود. عمدتا پزشکان در شروع جلسات را زود به زود می‌اندازند و با ادامه تزریق فاصله بین تزریق‌ها روند تدریجی را طی می‌کند تا اثر دلخواه ایجاد شود. یادتان باشد که پس از اتمام این دوره مزوتراپی مو به پایان نمی‌رسد؛ بلکه در طول سال نیز باید مزوتراپی تمدید شود.
با آنکه این روش یک روش سریع برای درمان ریزش مو محسوب می‌شود؛ اما برای دیدن نتیجه کامل باید تا پایان دوره درمان صبر کنید. به طور معمول متقاضیان بعد از ۵ جلسه اثر مزوتراپی را در موهای خود حس می‌کنند. یکی از دلایلی که افراد نتیجه دلخواه را از مزوتراپی مو نمی‌گیرند، وقفه انداختن بین جلسات است؛ پس حتماً حواستان به استمرار تزریق باشد.

آشنایی با مزایای شگفت‌انگیز مزوتراپی موی سر

مزوتراپی مو به عنوان یک فرایند درمانی بی‌نظیر جهت تقویت موها به شمار می‌رود. در این روش مواد مغذی به لایه‌ میانی پوست سر تزریق شده تا اثرات فوق العاده خود را به نمایش بگذارند. این روش که به عنوان یک راهکار برای ریزش مو و تقویت فولیکول‌های آن به حساب می‌آید، امروزه به یک روش رایج تبدیل شده است. در حقیقت دلیل تعداد زیاد طرفداران آن، مزایای بی‌نظیر مزوتراپی مو است که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد:

تحریک فولیکول مو

همانطور که اشاره کردیم مواد مزوتراپی تغذیه خوبی برای فولیکول‌های مو هستند. با تامین تغذیه، این فولیکول‌ها آنها تحریک شده و رشد مجدد موها آغاز می‌شود. از جمله مواد مورد نیاز فولیکول‌ها می‌توان به مواد معدنی، پروتئین‌ها، اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و ... اشاره کرد.

سهولت و سرعت عمل

از دیگر مزیت‌های مزوتراپی مو می‌توان به سرعت بالای آن اشاره کرد. به علاوه نحوه انجام این روش آسان است. تنها کافی است مواد مزوتراپی توسط سوزن‌های نازک مخصوص وارد پوست شوند.

بدون درد

برخلاف بسیاری از روش‌ها، مزوتراپی مو یک روش کم عوارض و بدون درد است. جالب است بدانید که در طول انجام این کار درد خاصی را حس نخواهید کرد و کار بدون درد و خونریزی به پایان خواهد رسید.

تقویت ایمنی پوست سر

باید بدانید که مزوتراپی با تقویت ایمنی پوست سر سبب می‌شود تا موها در برابر بیماری‌های عفونی مقاوم شوند. با این حساب فاکتورهای رشد کراتینوسیت‌ها زیاد شده و شاهد رشد موهای ضخیم‌تر خواهیم بود.

به حداقل رسیدن التهاب

برخلاف تصور برخی از افراد که فکر می‌کنند به دلیل سوزن‌های نازک استفاده شده در مزوتراپی ممکن است التهاب و تورم در پوست سر ایجاد شود، مزوتراپی خطر التهاب و تورم را به حداقل می‌رساند تا هیچ مشکلی پیش نیاید.

تاثیرگذاری بالا

برخلاف دیگر روش‌های درمان ریزش مو که ممکن است جواب ندهند، مزوتراپی مو یک روش تاثیرگذار در جلوگیری از ریزش موی سر است.

ارتقا کیفیت مو

اگر دارای مو با ساقه‌های شکننده هستید و دوست دارید ضخامت تارهای مو خود را افزایش بدهید، مزوتراپی با تهیه مواد مغذی می‌تواند در بهبود کیفیت تارها موثر باشد.

امکان شخصی‌سازی

مزوتراپی برای همه افراد یک نسخه مشابه را نمی‌پیچد. به بیانی این روش کاملاً بر حسب نیازها و توقعات بیمار مدیریت می‌شود؛ در نتیجه به دلیل شخصی‌سازی می‌توان اثربخشی بهتری از این نوع درمان مشاهده کرد. حتی ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی مو می‌توانند شخصی سازی شوند تا نتیجه مطلوب‌تری حاصل شود.

اقدامات پس از مزوتراپی برای مو

برای آنکه دوره درمانی شما با موفقیت به اتمام برسد، لازم است به یک سری از نکات توجه کنید. چنانچه تمام این موارد را با دقت انجام دهید، به نتیجه دلخواهتان خواهید رسید. از مراقبت‌های پس از درمان با مزوتراپی می‌توان موارد زیر را مثال زد:

موهایتان را زود به زود نشورید

ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای جذب بهتر مواد در پوست سر، چند روزی شستن موهایتان را به عقب بیندازید؛ بنابراین این توصیه را حتماً جدی بگیرید.

در معرض نور خورشید نباشید

از دیگر دستورالعمل‌ها می‌توان به مراقبت از خود در برابر نور خورشید و آفتاب شدید اشاره کرد. بعد از مزوتراپی مو نباید به هیچ عنوان وقتتان را در فضای باز با نور خورشید بگذرانید؛ زیرا برای پوست سرتان ضرر دارد.

فعالیت‌های بدنی شدید را کنار بگذارید

بعد از انجام مزوتراپی مو از شما خواسته می‌شود که ورزش‌های سنگین که همراه با تعریق بیش از حد هستند را کنار بگذارید؛ چراکه این فعالیت‌ها سبب تحریک یا اختلال در پوست شما خواهند شد.

از مواد بهداشتی- آرایشی مو استفاده نکنید

توصیه می‌شود به مدت یک روز بعد از تزریق، از مصرف مواد بهداشتی یا آرایشی همچون حالت دهنده‌ها و ژل‌ها خودداری کنید.

نگاهی به هزینه درمان ریزش مو با مزوتراپی

با آنکه مزوتراپی یک روش عالی برای درمان ریزش مو و کمک به رویش مجدد موها است؛ اما باید با پزشک مشورت کرده و به این نتیجه برسید که این روش درمانی برای شما مناسب است یا نه؟ از عوامل تاثیرگذار بر هزینه مزوتراپی مو می‌توان به میزان کم‌پشت بودن موها، میزان ریزش، دستمزد پزشک، تجهیزات مورد استفاده و تعداد جلسات درمانی اشاره کرد. کلینیک زیبایی سعادت آباد تمامی خدمات مزوتراپی را انجام خواهد داد.

برخی از سوالات متداول

افراد زیادی با مشکل ریزش مو دست و پنجه نرم می‌کنند؛ بنابراین سوالات در این زمینه زیاد است. با توجه به همین موضوع تصمیم گرفته‌ایم به تعدادی از آنها در پاراگراف‌های زیر پاسخ دهیم:
1. مزوتراپی مو برای چه کسانی مفید است؟
به طور کلی این روش برای اشخاصی که درگیر ریزش مو یا نازک شدن مو هستند، بسیار مناسب است؛ برای مثال افراد مبتلا به آلوپسی آندروژننتیک، تلوژن افلوویوم و آلوپسی آره آتا می‌توانند برای درمان مشکل خود با مزوتراپی اقدام کنند.


2. تعداد جلسات مزوتراپی موی سر چقدر است؟
دوره درمان مزوتراپی مو بین ۱۰ تا ۱۵ جلسه متغیر است.


3. چه کسانی نمی‌توانند مزوتراپی موی سر را انجام دهند؟
افراد با مشکلات قلبی، کبدی، کلیوی، دیابت، عفونت در ناحیه نمی‌توانند این عمل سرپایی را انجام دهند. همچنین خانم‌های باردار یا شیرده و کسانی که مجبور به مصرف داروهای ضد انعقاد هستند، نیز از انجام این عمل معاف هستند.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.