کربوکسی‌تراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
خدمات زیبایی۱۴۰۲-۱۷-۰۵

کربوکسی‌تراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کربوکسی‌تراپی چیست؟

کربوکسی‌تراپی یک روش ملایم و طبیعی برای بازگرداندن انعطاف و جمود پوست است. این روش عموماً با نام کربوکسی نیز شناخته می‌شود. این روش بدون برش پوست و بدون بیهوشی کامل انجام می‌شود و بنابراین به عنوان یکی از روش‌های درمانی کم‌تداخلی در پزشکی زیبایی شناخته می‌شود. در این روش از گاز دی‌اکسید کربن پزشکی استفاده می‌شود. پزشک با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک گاز کربن دی‌اکسید را در بدن تزریق می‌کند، جایی که به طور یکنواخت زیر پوست توزیع می‌شود و اثرات موردنظر را به وجود می‌آورد. کربوکسی‌تراپی یک روش نرم و موثر برای پوست زیبا است.

 

چگونه دی‌اکسید کربن پزشکی اثر می‌گذارد؟

دی‌اکسید کربن پزشکی در یا زیر پوست تزریق می‌شود. بدن افزایش دی‌اکسید کربن را به عنوان کمبود اکسیژن تفسیر می‌کند. به عبارت دیگر، بدن چندین فرآیند را به حرکت درمی‌آورد. اکسیژن بیشتری آزاد می‌شود و همچنین گردش خون در بدن افزایش می‌یابد. این اثر افزایش جریان خون به افزایش انتقال مواد از طریق محیط خون نیز منجر می‌شود. همچنین تجدید سلول‌ها و تولید عوامل رشد نیز بهبود می‌یابد، به طوری که منجر به ایجاد بیشتر کاپیلارهای خونی جدید می‌شود. در نهایت، افزایش میکروسیرکولاسیون منجر به افزایش تولید کلاژن می‌شود، که باعث بهبود انعطاف پوست می‌شود. این در نتیجه منجر به کاهش چین و چروک و بهبود کلی ظاهر پوست می‌شود. علاوه بر این، دی‌اکسید کربن پزشکی باعث کاهش کوچک‌ترین توده‌های چربی نیز می‌شود.

 

آیا درمان کربوکسی خطرناک است؟

دی‌اکسید کربن یک گاز بی‌بو است و برای بدن انسان بی‌خطر است. حتی بدن در فرآیند تنفس سلولی آن را خود تولید می‌کند. همانند دی‌اکسید کربن طبیعی، دی‌اکسید کربن پزشکی هم می‌تواند از طریق ریه‌ها دفع شود. بنابراین، کربوکسی‌تراپی یک روش درمانی ایمن و با ریسک کم است. با این حال، مهم است که بیماران به پزشک ویژه آموزش دیده و با تجربه مراجعه کنند تا درمان ضد پیری نتایج مطلوب خود را با ریسک‌های کم به دست آورند.

 

چه کاربردهایی برای کربوکسی وجود دارد؟

کربوکسی‌تراپی در موارد مختلفی مانند:

 

- درمان چین و چروک

- جمود پوست

- درمان حلقه‌های چشم

- کاهش پف‌های زیر چشم

- درمان ریزش مو

- کاهش خط‌های کشیدگی (کرک)

- درمان جای جراحی

- کاهش توده‌های چربی کوچک

- درمان سلولیت

 

کربوکسی برای درمان چین و چروک و پوست

گاز دی‌اکسید کربن پزشکی باعث افزایش تولید کلاژن و الاستین در بدن می‌شود. این پروتئین‌های ساختاری باعث بهبود ساختار پوست می‌شوند. به عبارت دیگر، پوست جمودتر و صاف‌تر می‌شود.

 

کربوکسی برای پوست زیر چشم

کاهش کوچک‌ترین چینک‌ها در منطقه چشم نیز با افزایش الیاف کلاژن و الاستین کاهش می‌یابد. با تزریق دی‌اکسید کربن پزشکی، تولید کاپیلارهای خونی کوچک و چرخش لنفا نیز افزایش می‌یابد، بنابراین ویژگی‌های ناخوشایند دیگری مانند حلقه‌های چشم و پف‌های زیر چشم کاهش می‌یابد. علاوه بر این، توده‌های کوچک چربی نیز در منطقه چشم قابل درمان هستند.

 

کربوکسی برای ریزش مو

افزایش تولید کاپیلارهای خونی کوچک و بهبود عرضه اکسیژن توسط درمان با دی‌اکسید کربن پزشکی می‌تواند تأثیر مثبتی روی موهای کم‌تر شده داشته باشد. کربوکسی‌تراپی منجر به بهبود جریان خون و تقویت فولیکول‌های مو و ریشه مو می‌شود. علاوه بر این، رشد موها تحریک می‌شود.

 

کربوکسی برای کرک‌ها و جای جراحی

تحریک تجدید سلول می‌تواند برای کاهش کرک‌های مزاحم (مانند پس از بارداری یا پس از کاهش وزن شدید) استفاده شود. همچنین، جلوگیری از نوزادی نیز می‌تواند باعث کاهش ناحیه کوتاه و ایجاد انعطاف و تولید کلاژن و الاستین شود.

 

کربوکسی برای توده‌های چربی و سلولیت

دی‌اکسید کربن پزشکی فرآیند تجزیه توده‌های چربی ناخوشایند را تحریک می‌کند. به همراه کلاژن و الاستین، منجر به اثر تقویت شده می‌شود. با این روش، توده‌های محلی ناخوشایند از بین می‌روند و سلولیت درمان می‌شود. افزایش چرخش لنفا از طریق کربوکسی‌تراپی نیز تأثیر مثبتی در درمان سلولیت دارد.

 

در پس از کربوکسی‌تراپی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

به طور معمول، انتظار نمی‌رود به مدت طولانی از کار بیافتید. به طور معمول، بیماران در همان زمان پس از انجام تراپی به طور کامل به جامعه باز می‌گردند. در روزهای اول پس از عمل، بیماران باید از سونا، سولاریوم، آفتاب و شنا خودداری کنند تا مناطق درمانی تحریک نشوند. همچنین، باید از محافظت از نور خورشید با فاکتور حفاظت نوری بالا اطمینان حاصل کنید.

 

چندین جلسه درمانی با کربوکسی برای دست‌یابی به نتایج بهینه لازم است. بسته به اندازه و میزان منطقه درمانی، معمولاً شش تا بیست جلسه توصیه می‌شود. پس از آن، ممکن است روند درمان مداوم بازگشت به نتایج جوان‌سازی و جمود پوست را حفظ کند. این فواصل به طور اختصاصی تعیین می‌شوند. معمولاً یک بازسازی در هر فصل پیشنهاد می‌شود. در درمان کرک‌ها و تغییرات پوست پایدار، نتایج ماندگاری خواهند داشت.

 

کربوکسی‌تراپی در کجا نباید انجام شود؟

- بیماری‌های مزمن ریه

- بیماری‌های قلب و عروق

- بیماری‌های پوستی حاد یا مزمن در منطقه درمانی

- عفونت یا زخم در منطقه درمانی

- اختلال در انعقاد خون

- فشار خون بالا

- وضعیت سلامتی کلی ضعیف

- بارداری و دوران شیردهی

- سن زیر ۱۸ سال

قبل از انجام کربوکسی‌تراپی، پزشک بیمار را برای هر نشانه ممانعتی مورد مطالعه قرار می‌دهد.

 

چه ریسک‌هایی در کربوکسی وجود دارد؟

این روش درمانی به عنوان یک روش ملایم و با ریسک کم شناخته می‌شود. به طور معمول، تنها علائمی مانند:

 

- قرمزی

- تورم

- درد کم

- احساس تنش

- سوزش

- خارش

- کامیابی پوست

- حس گرما

- کبودی

- اختلال در حس

- عفونت‌ها و التهاب‌ها (به ندرت) وجود دارد که به سرعت کاهش می‌یابند.

 

هزینه کربوکسی با دی‌اکسید کربن پزشکی چقدر است؟

هزینه کربوکسی‌تراپی به صورت اختصاصی تعیین می‌شود. عواملی همچون اندازه منطقه درمانی و تعداد جلسات درمانی نقش مهمی در تعیین هزینه دارند. در گفت‌وگوی شخصی با متخصص پزشکی زیبایی، هزینه‌های مرتبط با روش در مورد موارد خاص بیمار توضیح داده می‌شود.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.