نتیجه نهایی کاشت مو چه زمانی مشخص می شود
خدمات کاشت۱۴۰۲-۳۱-۰۴

نتیجه نهایی کاشت مو چه زمانی مشخص می شود

نتیجه نهایی کاشت مو

اولین موضوعی که باید در این رابطه به بررسی آن بپردازیم این است که منظور از نتیجه نهایی کاشت مو چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نتیجه نهایی کاشت مو زمانی به وجود می‌آید که موهای شما در وضعیتی با ویژگی‌های زیر قرار داشته باشد:

 • موها رشد طبیعی خود را به دست آورده باشند.
 • تراکم و ضخامت موها به مقدار کافی رسیده باشد.
 • شکل موها به موهای طبیعی تفاوتی نداشته باشد.
 • بتوان موها را با خیال راحت کوتاه، شانه یا رنگ کرد.
 • زخم‌های ناشی از کاشت مو به طور کامل از بین رفته باشند.
 • خبری از ریزش مو پس از کاشت نباشد.
 • فولیکول‌ها کاملا تثبیت شده و در اثر لمس یا حتی کشیدن مو‌ها، آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

زمانی که مو‌های کاشته شده در چنین وضعیتی قرار گرفته باشند؛ مطمئن خواهید شد که کاشت مو به ثمر نشسته و شما به نتیجه دلخواه خود رسیده‌اید. در نتیجه می‌توانید بدون نگرانی و درست مانند مو‌های طبیعی، با مو‌های کاشته شده برخورد کنید.

پس از کاشت مو چه اتفاقی می‌افتد؟

برای اینکه متوجه شوید که چه زمانی باید انتظار ظهور نتایج نهایی کاشت مو را داشته باشید؛ باید یک تقویم زمانی برای خود تشکیل دهید. در این تقویم زمانی شما باید اتفاق‌هایی را که در هر بازه زمانی پس از کاشت مو می‌افتند؛ یادداشت کنید تا بتوانید به خوبی روند رشد موهای خود را بررسی کرده و متوجه پیدایش نتایج نهایی بشوید. ما در این قسمت این تقویم زمانی را برای شما آماده کرده ایم.

هفته اول پس از کاشت مو

باید بدانید که فرایند رشد موها پس از کاشت و رسیدن به نتیجه نهایی در این شیوه درمانی، یک فرایند طولانی مدت است. بنابراین بهتر است در هفته اول هر روز جلوی آینه نروید و انتظار رشد موهای جدید را نداشته باشید. زیرا در این بازه زمانی احتمالا چیزی جز وروم و التهاب نصیبتان نخواهد شد. در هفته اول پس از کاشت مو، بانک مو دچار تورم می‌شود و زخم‌های ناشی از کاشت نیز بر روی سر دیده خواهند شد. در این مدت نه تنها موها رشد نخواهند کرد؛ بلکه ممکن است شما با ریزش موها هم مواجه شوید. اما نیازی به نگرانی نیست؛ زیرا این ریزش تنها از ساقه اتفاق خواهد افتاد و فولیکول‌ها در زیر پوست هیچ آسیبی نخواهند دید.

 

ماه اول پس از کاشت مو

بهتر است این توصیه را جدی بگیرید و تا پایان ماه اول پس از کاشت مو هم انتظار ظهور نتایج شگفت‌انگیز نداشته باشید. هرچند از هفته دوم آثار التهاب و ورم رفته‌رفته از بین خواهند رفت؛ اما ریزش موها قطع نخواهد شد. حتی ممکن است در مواردی شدت ریزش موهای کاشته شده بیشتر شود. البته احتمالا این تنها زمانی است که باید از دیدن موهای در حال ریزش خود خوشحال شوید؛ زیرا این موضوع نشاندهنده این است که فرایند کاشت مو به درستی انجام شده و بدن شما پاسخ درستی را به آن داده است. ریزش موها معمولا از هفته سوم شدیدتر خواهد شد و تا پایان ماه اول ادامه خواهد داشت. در این مورد هم جای فولیکول‌ها کاملا امن است و هیچ اتفاقی برای آن‌ها نخواهد افتاد.

 

ماه دوم پس از کاشت مو

با شروع ماه دوم پس از کاشت مو، موهای کاشته شده وارد فاز استراحت خواهند شد. این استراحت به فولیکول‌های مو کمک می‌کند تا انرژی کافی برای رشد مجدد را به دست آورند؛ در این مدت ممکن است حس کنید که موهایتان نسبت به قبل از کاشت هیچ تغییری نکرده و احساس ناامیدی بر شما چیره شود. البته اصلا جای نگرانی نیست! تنها کاری که باید در ماه دوم بکنید این است که رژیم غذایی خوبی داشته باشید و از موادی استفاده کنید که در فولیکول‌ها را تقویت کنند.

 

ماه سوم پس از کاشت مو

ریزش موهای کاشته شده تا پایان ماه سوم پس از کاشت ادامه خواهد داشت؛ تا حدی که احتمالا در این بخش از تقویم زمانی وقتی جلوی آینه می‌روید، با صحنه‌ای دلخراش مواجه خواهید شد. صحنه‌ای که در ان همه یا تعداد زیادی از موهای کاشته شده ریخته‌اند؛ موها ضخامت مناسبی ندارند و به خوبی رشد نکرده‌اند. اما هرگز نگران نباشید؛ زیرا اینجا پایان کار کاشت موی شما نیست. تا آغاز ماه چهارم پس از کاشت مو، موها هنوز حالت کرکی دارند و رشد طبیعی خود را آغاز نکرده‌اند. به علاوه رشد موها در همه جای سر یکسان نیست و ممکن است شکل غیر یکنواختی را در موهای خود ببینید.

 

ماه چهارم پس از کاشت مو

زمانی که چهار ماه از کاشت موی شما گذشت، موهای کاشته شده وارد یک مرحله جدید می‌شوند. مرحله‌ای که رفته‌رفته آن‌ها را از حالت کرکی خارج کرده و ضخامت موها در آن بهبود پیدا می‌کند. البته باید بدانید که هنوز هم نتیجه نهایی کاشت مو در این زمان ظهور پیدا نخواهد کرد؛ زیرا اینجا شروعی است که موها رشد طبیعی خود را آغاز کرده‌اند. در نتیجه می‌توان گفت که ماه چهارم، نخستین گام به سمت دیدن نتیجه نهایی کاشت مو است.

 

ماه پنجم تا نهم پس از کاشت مو

پس از شروع رشد موهای کاشته شده و افزایش ضخامت آن‌ها، می‌توان متوجه شد که کاشت مو تا چه حد موفقیت آمیز بوده است. در این زمان موهایی رشد طبیعی خواهند داشت که درست کاشته شده باشند. ماه پنجم تا نهم پس از کاشت مو، زمان به ثبات رسیدن موها است. در این مدت موهای کاشته شده بین ۵ تا ۷ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

 

ماه دهم پس از کاشت مو

پس از گذشت ده ماه از کاشت مو، موهای کاشته شده کاملا به ثبات رسیده‌اند. این موها ضخامت خوبی پیدا کرده و دچار ریزش نخواهند شد. به علاوه بخشی از نتیجه نهایی کاشت مو در این زمان قابل مشاهده است؛ زیرا تراکم موها به مقدار نهایی خود رسیده است. تا ماه دهم کمتر فولیکولی باقی می‌ماند که رشد خود را آغاز نکرده باشد؛ به همین دلیل تقریبا می‌توانید با موهای کاشته شده، شبیه به موهای طبیعی برخورد کنید. اما باید بدانید که هنوز هم نتیجه نهایی کاشت مو مشاهده نشده است.

سال اول پس از کاشت مو

پس از گذشت یک سال از کاشت مو، می‌توان گفت که زمان مشاهده نتیجه نهایی کاشت فرا رسیده است. در این سال همه فولیکول‌ها چرخه رشد طبیعی خود را آغاز کرده‌اند و موها به ضخامت و تراکم مناسبی رسیده اند. به علاوه موهای پیوندی استحکام کافی را به دست آورده و دیگر به حساسیت روزهای اول نیستند.

در فاصله زمانی سال اول تا سال دوم پس از کاشت مو، موها هنوز هم رشد خود را ادامه داده و حجم بیشتری پیدا می‌کنند. در این مدت همه موهای ریخته شده رشد خواهند کرد؛ به علاوه امکان ریزش مجدد موهای کاشته شده از بین خواهد رفت. به این ترتیب شما پس از گذشت یک تا دو سال از کاشت مو، می‌توانید نتیجه نهایی آن را بر روی موهای خود مشاهده کنید.

 

چرا رسیدن به نتیجه نهایی در کاشت مو مدت زیادی طول می‌کشد ؟

شاید از خودتان بپرسید که چرا رسیدن به نتیجه نهایی در کاشت مو تا این حد طول می‌کشد؟ باید بگوییم که فولیکول‌های مو دارای یک چرخه رشد هستند؛ این چرخه معمولا زمان زیادی طول می‌کشد. به این زمان باید مدت زمان مورد نیاز برای پذیرش فولیکول‌های جدید در نایحه کاشته شده را هم اضافه کنید. در این مدت ابتدا بدن در تلاش است تا فولیکول‌های جدید را بپذیرد و به آن‌ها اجازه رشد دهد. پس از گذشت این زمان، فولیکول‌ها وارد مرحله رشد فعال شده و رفته‌رفته انرژی کافی را برای رشد مجدد به دست خواهند آورد. در ابتدای این دوره مو‌ها حالتی کرکی دارند و ضخیم نیستند؛ اما رفته‌رفته ضخیمتر شده و به تراکم مناسب می‌رسند.

برای درک بهتر چرخه رشد مو پس از کاشت و رسیدن به نتیجه نهایی بهتر است به روند رشد مو در بچه‌هایی که به تازگی به دنیا آمده‌اند دقت کنید. موهای شما پس از کاشت درست مانند موی نوزادان، در ابتدا نرم و کرکی هستند؛ اما رفته‌رفته به ضخامت و تراکم مناسب خواهند رسید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که هرگز برای مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو عجله نکنید و به موها فرصت دهید تا چرخه طبیعی رشد خود را طی کنند.

 

مدت زمان رسیدن به نتیجه نهایی در کاشت مو به چه عواملی بستگی دارد ؟

هرچند توصیه می‌شود که اجازه دهید موهای کاشته شده روند طبیعی رشد خود را طی کنند؛ اما رعایت برخی از موارد هم می‌تواند بر روی کاهش زمان ظهور نتایج نهایی تاثیرگذار باشد. یکی از مهم‌ترین این موارد، کلینیکی است که برای کاشت مو به آن مراجعه می‌کنید. اگر این پزشک یا متخصصی که این کار را انجام می‌دهد، تجربه کافی نداشته باشد؛ فولیکول‌های مو به درستی در زیر پوست قرار نمی‌گیرند. در نتیجه نمی‌توانند چرخه طبیعی رشد خود را طی کنند.

به علاوه روند برداشت فولیکول‌ها از بانک مو هم باید با دقت انجام گیرد تا در حین این کار، گرافت‌ها آسیب نبینند. بنابراین اگر می‌خواهید که پس از گذشت یک سال، به نتیجه نهایی کاشت مو برسید؛ باید به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید. علاوه بر این مورد، عوامل دیگری هم می‌توانند زمان رسیدن به نتیجه نهایی در کاشت مو را تحت تاثیر قرار دهند که از جمله ان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع پوست و توانایی آن در کلاژن سازی،
 • تغییرات هورمونی و زنتیکی،
 • رعایت مراقبت‌های پس از کاشت مو و عدم مصرف دارو‌های ممنوعه در این مدت،
 • تغذیه و رژیم غذایی،
 • مقدار و کیفیت خواب،
 • بیماری‌های پوستی،
 • نوع طاسی،
 • ویژگی‌های موهای پیوندشده.
کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.