مراقبت های بعد از عمل بینی
خدمات جراحی۱۴۰۲-۲۰-۱۰

مراقبت های بعد از عمل بینی

عمل بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی‌ها نه تنها در ایران؛ بلکه در کل دنیاست و خیلی از افراد مشتاق هستند که صورت جدید خود را بعد از عمل بینی ببینند. قطعاً این نوع جراحی می‌تواند بیشترین تغییرات را در چهره به وجود بیاورد. چنانچه شما هم چنین هستید و می‌خواهید نتیجه خوبی از عمل بینی‌تان بگیرید، علاوه بر اینکه باید به پزشک، متخصصین و کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید، باید مراقبت‌های بعد از عمل بینی را هم در نظر داشته باشید. مراقبت‌های بعد از عمل بینی موارد مختلفی را شامل می‌شوند که به طور کل سبک زندگی شما را در بر می‌گیرد. ما در این مقاله تصمیم گرفتیم که این مراقبت‌ها را برایتان توضیح دهیم و توصیه‌های مهمی را بعد از جراحی بینی برایتان داشته باشیم. پس تا انتها با ما همراه شوید. 

مراقبت های بعد از عمل بینی

10 توصیه مهم بعد از جراحی بینی برای همه زیباجویان 

تفاوتی ندارد که شما بینی خود را به چه شکلی جراحی کرده باشید و نوع جراحی زیبایی شما چگونه بوده باشد؛ در هر صورت توصیه‌هایی وجود دارد که همه باید آن را رعایت کنید. اگر بتوانید این دستورالعمل‌ها را به کار بگیرید، قطعاً نتیجه بهتری از عمل جراحی بینی خود خواهید گرفت. این توصیه‌های مهم بعد از جراحی بینی شامل موارد زیر هستند. 

 گوش دادن به صدای بدن 

مراقبت‌های بعد از عمل بینی برای همه واجب و ضروری است؛ اما شاید واکنش بدن شما با شخصِ دیگری متفاوت باشد. چراکه بدون شک بدن هر کسی با دیگری متفاوت است. پس هرگز به این فکر نکنید که چرا دیگری عوارض متفاوتی با شما دارد یا چرا دوره نقاهت را سریع‌تر سپری کرده‌‌اند؟ در هر صورت شما باید به ندای بدن خود توجه کنید تا اگر چیز غیر عادی و غیرطبیعی را دریافتید، به پزشک‌تان گزارش دهید. در غیر این صورت هیچ جای نگرانی وجود ندارد. 

بالا نگه داشتن سر 

جراحی زیبایی بینی جزو آن دسته از مواردی است که باعث ایجاد ورم و کبودی در صورت می‌شود. اگر می‌خواهید این ورم و کبودی را کاهش دهید، باید بعضی نکات را رعایت کنید و مهمترین‌شان این است که سرِ خود را پایین نگه ندارید. سعی کنید هنگام خواب هم ارتفاع بالش را بیشتر انتخاب کنید تا حین خوابیدن؛ بتوانید سرتان را بالاتر از تنه نگه دارید و تا ۶ هفته بعد از عمل همین روال را ادامه دهید. می‌توانید از دو یا سه عدد بالش استفاده کنید یا فوم‌های مخصوص و قابل انعطاف خریداری کنید که از سر و گردن شما حفاظت می‌کند. 

استفاده از کمپرس سرد 

عمل بینی نیازمند رعایت یک سری نکات اصولی و مراقبتی است که یکی از آنها استفاده از کمپرس سرد است که اهمیت بسیار زیادی هم دارد. در ۷۲ ساعت اول بعد از عمل حتماً باید از کمپرس سرد استفاده کنید که تا حد زیادی باعث کاهش ورم و کبودی می‌شود. نکته مهم اینجاست که کمپرس به صورت مستقیم نباید روی بینی قرار بگیرد، بلکه بهتر است آن را روی گونه‌های خود قرار دهید تا تغییراتی در استخوان یا غضروف اتفاق نیفتد. 

توجه به توصیه‌های پزشک 

مهم‌ترین توصیه‌ای که بعد از عمل بینی می‌توانیم برایتان داشته باشیم، این است که با دقت به توصیه‌های پزشک گوش کنید. از آنجایی که بدن هر کسی واکنش متفاوتی دارد و میزان کبودی و ورم هم با یکدیگر فرق دارد، در نتیجه تجویز داروها و نوع مراقبت هم ممکن است یک سری تفاوت‌های جزئی با دیگری داشته باشد. پس حتماً طبق توصیه پزشک خودتان عمل کنید. داروها را در مدت زمان معین مصرف کنید تا عفونت در بدنتان اتفاق نیفتد و این جزو مهمترین توصیه‌های مراقبت‌های بعد از عمل بینی است. 

استراحت کافی 

فرقی ندارد که شما چه نوع عمل جراحی انجام داده باشید؛ در هر صورت باید به اندازه کافی استراحت کنید. استراحت باعث می‌شود که گرفتگی راه تنفسی برایتان کمتر احساس شود. استراحت بدنتان را سرحال‌تر می‌کند، انرژی را ذخیره سازی می‌کند و باعث می‌شود که زودتر به حالت عادی بعد از عمل برگردید. ما پیشنهاد می‌کنیم که شب‌ها ۷ الی ۸ ساعت خواب با کیفیت داشته باشید تا بدن انرژی کافی را دریافت کند. 

فین نکنید 

از دیگر مراقبت‌های بعد از عمل بینی این است که هرگز فین نکنید. ممکن است در هفته‌های اول گرفتگی‌هایی را در راه تنفس خود احساس کنید که به خاطر ورم بافت بینی اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی شاید تمایل به فین کردن داشته باشید اما حتماً این احساس را در خودتان کنترل کنید و حداقل تا ۶ هفته این کار را انجام ندهید. از آنجایی که جلوگیری از عطسه کار خطرناکی است، در نتیجه نباید جلوی آن را بگیرید اما سعی کنید از دهان عطسه کنید. شاید انجام این کار برایتان خوشایند نباشد اما قطعاً خیلی بهتر از این است که بینی شما در این دورانِ حساس و شکننده؛ آسیب ببیند و بهبودی آن به تاخیر بیفتد. 

عینک نزنید 

بعد از عمل بینی از عینک طبی و مطالعه استفاده نکنید، زیرا هر دو باعثِ فشارِ روی بینی هستند و هرگز نباید به بینی شما فشار وارد شود. زیرا شکل آن را تغییر می‌دهد، ورم و کبودی را افزایش داده و باعث فرورفتگی روی بینی می‌شود؛ تا جایی که نیاز به ترمیم پیدا می‌کنید. دوران بعد از عمل بسیار حساس است و اگر درست مراقبت کنید، بینی شما شکل بهتری خواهد داشت. پس تا زمانی که استخوان‌ها سر جای خودشان محکم نشدند و بینی بهبود پیدا نکرده، از عینک استفاده نکنید. 

سیگار نکشید 

از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند شکل بینی را تغییر دهد یا باعث افزایش ورم و کبودی شود، سیگار است. تا جایی که می‌توانید در معرض هیچ نوع دودی قرار نگیرید. نیکوتینی که در این محصولات وجود دارد، باعث کاهش خونرسانی در بدن شده، روند بهبود را به تاخیر می‌اندازد و ظاهر بینی را هم بد شکل می‌کند. 

دوری از نور خورشید 

تا جایی که برایتان امکان دارد؛ در معرض آفتاب قرار نگیرید. بالاتر هم گفته شد که شما در این دوران حداقل تا چند ماه اول اجازه آفتاب گرفتن را نخواهید داشت. از طرفی نمی‌توانید روتین پوستی بروید و از پوستتان محافظت کنید؛ پس بهتر است که مقابل نور خورشید نباشید. جالب است بدانید که تا چند هفته یا حتی چند ماه بعد از عمل هم پوست بیشتر در معرض آفتاب سوختگی قرار می‌گیرد و حساس‌تر است. همچنین مستعد تیرگی، زخم و ورم نیز خواهد بود. 

دوری از ورزش‌های جدی 

در این دوران هرگز به سراغ ورزش‌های جدی نروید. ۶ هفته زمان لازم است تا استخوان‌های بینی شما کم کم بهبود پیدا کند. در این دوران نباید ورزش جدی و شدیدی انجام دهید. حرکاتی مانند خم و راست شدن، کشش بدن و دیگر تمرینات ورزشی باعث افزایش ورم بینی خواهد شد و شرایطتان را سخت می‌کند. این جزو مهم‌ترین توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل بینی است که حتماً پزشکتان هم به آن اشاره خواهد کرد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نکات مراقبتی برای بعد از عمل بینی 

به غیر از توصیه‌های مهمی که در بالا برایتان گفتیم، یک سری نکات مراقبتی دیگر هم وجود دارد و افرادی که عمل جراحی بینی انجام می‌دهند، حتماً باید آنها را رعایت کنند. اگر شما بتوانید این دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت‌های بعد از عمل بینی را رعایت کنید، مطمئن باشید که نتیجه عالی خواهید گرفت. 

تغذیه مناسب 

تغذیه روی بدن و ظاهر بینی تا حد زیادی تاثیرگذار است. چند روز بعد از عمل شما توانایی تنفس از راه بینی را ندارید. به خاطر همین باید غذاهای مقوی و آبکی بخورید. جویدن غذاهای سفت و سخت قطعاً برای شما خطرناک و سخت است. از طرفی گلو حالت خشکی بسیار زیادی دارد و حتماً باید در این دوران نوشیدنی مخصوصاً آب را بیشتر استفاده کنید. مصرف مایعات به مقدار زیاد باعث می‌شود که ماده بیهوشی زودتر از بدن شما دفع شود.

غذاهای مقوی مایع یا پوره را هم استفاده کنید، زیرا بدنتان خون از دست داده است. در کنار همه اینها باید به سراغ استفاده از سوپ ماهیچه و غذاهایی بروید که حاوی آهن هستند. تخم مرغ، گوشت، آجیل، ماهی و غذاهای حاوی پروتئین استفاده کنید. استفاده از این مواد غذایی باعث می‌شود که بافت آسیب دیده سریعاً خودش را بازسازی کند. حواستان باشد که ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین آ و ویتامین c داخل مواد غذایی و میوه‌ها وجود داشته باشد. 

مراقبت از زخم‌ها 

از دیگر مراقبت‌های بعد از عمل بینی مراقبت از زخم‌ها است که جزو نکات مراقبتی بسیار مهم به حساب می‌آید. برای اینکه زخم‌های شما بعد از جراحی به خوبی بهبود پیدا کند، احتمالاً پزشک‌تان توصیه می‌کند که از وازلین استفاده کنید. معمولاً در طول روز باید دو الی سه بار وازلین را به زخم‌ها بزنید. با انجام این کار تمام خطوط برش بهبود پیدا می‌کنند. در واقع وازلین باعث می‌شود که جای زخم به خاطر قرار گرفتن در معرض رطوبت بهتر شود و دیگر خشک نشده و جلوی خونریزی‌های بیشتر را بگیرد.

از طرفی ممکن است که یک سری ترشحات خونی بعد از عمل بینی داشته باشید که کاملا هم طبیعی است. در چنین شرایطی می‌توانید یک گاز استریل را تا کرده و زیر بینی‌تان قرار دهید تا جلوی این خونریزی‌ها را گرفته یا کاهش دهید. بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند که در این دوران فعالیت‌های پرخطر را کنار بگذارید که بالاتر هم گفتیم، سیگار و الکل جزو این فعالیت‌ها هستند؛ چراکه  باعث رقیق کردن خون شده و خونریزی را افزایش می‌دهند. پس ترک آنها را جدی بگیرید. 

استفاده از داروهای تجویزی 

از دیگر مراقبت‌های بعد از عمل بینی این است که داروهای تجویزی پزشک را دقیقاً طبق چیزی که دستور داده استفاده کنید. اگر درد در بدن شما زیاد شود، سطح فشار خون هم افزایش پیدا می‌کند و عوارضی مانند ورم، کبودی و خونریزی بیشتر خواهد شد. در چنین شرایطی باید توصیه‌های دارویی را جدی بگیرید. ممکن است پزشک قرص زنجبیل، ویتامین e، ناپروکسین، ایبوپروفن و غیره را برای شما تجویز کرده باشد که حداقل تا دو هفته بعد از جراحی باید استفاده شود. یک سری آنتی بیوتیک‌ها هم هستند که برای جلوگیری از عفونت به شما داده می‌شود و حتماً باید آنها را مصرف کنید. 

تمرینات تنفسی و فیزیکی 

بعد از عمل جراحی، بینی شما باید به طور کامل پانسمان شود. در چنین شرایطی قطعاً نمی‌توانید نفس بکشید. پس باید تمرینات تنفسی و فیزیکی انجام دهید. پزشک این تمرینات را به شما توضیح می‌دهد. بعد از اینکه پانسمان را برداشتید، باید نفس کشیدن با بینی را آغاز کرده و تمرین کنید. 

معمولاً در هفته اول یا حتی در ۱۰ روز اول اجازه ندارید که از بینی نفس بکشید یا حتی اجازه ندارید از بینی عطسه کنید. متخصصان توصیه می‌کنند که عطسه را از دهان بیرون دهید. در این دوران بینی شما در برابر هر گونه تماس و لمس کاملاً حساس است و باید خیلی احتیاط کنید؛ اما بعد از آن می‌توانید تمرینات خود را انجام دهید که البته پزشک راجع به آنها برایتان توضیح خواهد داد.

چسب زدن بینی 

چسب زدن بینی هم جزو مراقبت‌های بسیار مهم است که بعد از برداشتن گچ و پانسمان باید انجام دهید. نحوه چسب زدن را حتماً باید از پزشک بپرسید که روی شکل‌دهی بینی و جلوگیری از افتادگی تاثیر بسیار زیادی دارد. 

جمع‌بندی 

مراقبت‌های بعد از عمل بینی مراقبت‌های خیلی سخت و دشواری نیست اما اگر آنها را رعایت نکنید، نتیجه کار شما را دچار مشکل می‌کند. ما در این مقاله برایتان توضیح دادیم که باید چه مراقبت‌ها و توصیه‌هایی را مدنظر قرار دهید تا بتوانید به نتیجه موردنظر خود برسید. اگر می‌خواهید عمل‌های زیبایی استاندارد را تجربه کنید و مراقبت‌ها به طور کامل توضیح داده شود، ما کلینیک زیبایی سعادت آباد را پیشنهاد می‌کنیم که یکی از بهترین‌ها در این زمینه هستند.

برخی از سوالات متداول 

سوالات زیادی در مورد مراقبت از بینی بعد از عمل جراحی وجود دارد که در این قسمت به تعدادی از آنها پاسخ خواهیم داد. 

1. آیا بعد از عمل بینی می‌توان شبیه به دوران قبل از عمل خوابید؟ 

خیر. معمولا پزشک توصیه می‌کند که بعد از عمل بینی یک الی دو بالش زیر سر خود قرار دهید تا سرتان بالاتر از تنه باشد.    

2. آیا تغذیه بعد از عمل بینی هم اهمیت دارد؟ 

بله در روزهای اول بعد از عمل بینی نباید غذاهای سفت بخورید. بعد از اینکه جویدن برایتان راحت‌تر شد، حتماً باید از غذاهای مقوی استفاده کنید. 

3. بعد از عمل بینی چگونه عطسه کنیم؟ 

اول اینکه تا حد ممکن در معرض عوامل حساسیت‌ها قرار نگیرید که عطسه تحریک شود. اگر هم خواستید عطسه کنید، جلوی آن را نگیرید. زیرا خطرناک است اما سعی کنید آن را از دهان بیرون بدهید.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.