مدت ورم تزریق چربی
خدمات تزریق چربی۱۴۰۲-۱۱-۱۱

مدت ورم تزریق چربی

اگر بخش‌هایی از صورت یا بدنتان با افزایش سن یا رژیم‌های غذایی لاغر و اصطلاحا توخالی شده است، روش‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد. یکی از این تکنیک‌ها، تزریق چربی است که می‌تواند در زمان کم نتایج دلخواه را برای شما به ارمغان آورد. البته با اینکه این روش خطرهای کمی به همراه دارد؛ اما ممکن است پس از آن کمی تورم داشته باشید، این عارضه طبیعی است.البته باید بدانید که مدت ورم تزریق چربی چند روز است؟ در این مطلب از کلینیک زیبایی سعادت آباد می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم.

مدت ورم تزریق چربی

تورم؛ عارضه آشنایی تزریق چربی

اگر نسبت به نواحی توخالی یا فرو رفته در صورت یا بدن خود احساس بدی دارید، دیگر نیازی به خجالت کشیدن نیست! به لطف خدمات زیبایی پوست مانند تزریق چربی می‌توانید با کمترین خطر و دوران نقاهت به نتایج مورد نظر برسید. پیوند چربی یک روش خدمات زیبایی پوست پیشرفته است که کاهش حجم ناشی از اثرات طبیعی پیری را برطرف می‌کند. این روش با برداشتن چربی اضافی از نقاط عطا کننده در بدن و تزریق آن به مناطقی که نیاز به پر شدن دارند، انجام می‌شود.

 

 پیوند چربی صورت یکی از پرطرفدارترین عمل‌های جراحی در سراسر دنیا است که زاویه سازی و پر شدن صورت را به همراه دارد. این عمل نیز مانند بیشتر تکنیک‌ها عارضه‌هایی دارد. البته خیلی از این عارضه‌ها همچون ورم طبیعی هستند و با گذشت و بعد روز از بین می‌روند. با این حال آگاهی از مدت ورم تزریق چربی، عاملی برای راحت‌تر کنار آمدن با آن است. شاید برایتان سوال پیش بیاید که دلیل این تورم چیست؟ جهت تزریق چربی سوزن به پوست وارد می‌شود. خب پوست هم در برابر این ضربه ساکت نمی‌ماند و شروع به واکنش نشان دادن می‌کند؛ یکی از این واکنش‌ها تورم است!

دلیل بروز تورم پس از تزریق چربی

یکی از واکنش‌های بدن در برابر وارد شدن ضربه باد کردن و التهاب است. در حقیقت بدن برای پاسخ به اتفاق افتاده، در محل ضربه به تجمع مایعی می‌پردازد. پس از تزریق چربی نیز ورم، نوعی عارضه‌ متداول است که افراد با آن روبرو می‌شوند. برخی از افراد با مشاهده بزرگ شدن ناحیه تزریق یا همان تورم نگران می‌شوند؛ اما این جور اشخاص باید بدانند که تورم در واقع نوعی پاسخ طبیعی بدن به ضربه وارده است. خلاصه آنکه پس از انجام این عمل به احتمال زیاد با کبودی و ورم مواجه خواهید شد؛ برای مثال اگر تزریق در ناحیه صورت اتفاق افتاده باشد، در این قسمت درد و تورم را تجربه می‌کنید. البته به دلیل جریان خون پس از چند روزی این عارضه برطرف خواهد شد؛ طوری که دیگر می‌توانید نتیجه مورد انتظار را از تزریق چربی به صورت خود مشاهده کنید. با این حال از بین رفتن تورم در برخی از افراد ممکن است بیشتر طول بکشد که در این صورت دانستن مدت ورم تزریق چربی به آنها کمک می‌کند تا عارضه را پیگیری کنند.

بررسی مدت ورم تزریق چربی

 یکی از سوالات متقاضیان این است که مدت ورم تزریق چربی چند روز است؟ تزریق چربی عملی کم خطر است که با انجام آن عوارض خاصی گریبانگیرتان نخواهد شد. در این عمل متخصص از نواحی دارای چربی زیاد مانند پهلوها، زیر شکم و ران‌ها چربی می‌گیرد. پس از استخراج چربی، خالص سازی انجام شده تا چربی آماده انتقال به قسمت مورد نظر شود. به دلیل آنکه طی این عمل از چربی‌های بدن خود فرد کمک گرفته می‌شود، عمدتا آلرژی یا حساسیتی از این بابت ایجاد نخواهد شد.

 با آنکه در تزریق چربی از مواد ناسازگار با بدن استفاده نمی‌شود؛ اما باز هم امکان ورم کردن در نواحی وجود دارد؛ چراکه در آن بخش‌ها سوزن وارد شده است. در واقع پس از عمل پیوند چربی، احساس تورم طبیعی است. با این حال تورم ممکن است حدود ۷ تا ۱۰ روز طول بکشد و همراه با درد خفیفی باشد. در این دوره انجام یک سری کارها و مراقبت‌ها می‌تواند در زودتر برطرف شدن عوارض نقش داشته باشد.

میزان تورم در هفته‌های پس از تزریق چربی

افرادی که به تازگی موفق به انتقال چربی به ناحیه از بدن خود شده‌اند، اصولا می‌خواهند اطلاعاتی در رابطه با دوره ریکاوری و مدت ورم تزریق چربی به دست آورند. طبیعتاً در دوره نقاهت بعد از تزریق چربی همیشه تورم وجود خواهد داشت و همانطور که گفتیم این تورم بین ۱ تا دو هفته برطرف خواهد شد. در هفته اول پس از عمل تورم زیاد است؛ به بیانی شما هم در ناحیه تزریق شده و هم در بخش‌های اهدا کننده چربی تورم می‌بینید. شاید تورم در هفته اول سبب شود که شما نتوانید نتیجه درست و حسابی عمل خود را ببینید؛ اما به هر حال این عارضه پروسه‌ای است که باید طی شود. توصیه می‌شود که در هفته اول می‌توانید با توجه به دستور پزشک از کمپرس سرد استفاده کنید. در شروع هفته دوم عمدتاً میزان تورم شروع به کم شدن می‌کند. در این زمان با آنکه تورم تا حدودی بهبود می‌یابد؛ اما هنوز هم مقداری التهاب دیده می‌شود. با آنکه تورم بخشی از فرایند تزریق چربی به حساب می‌آید؛ اما توجه به برخی از دستورالعمل‌ها در کاهش مدت ورم تزریق چربی موثر خواهد بود.

مدت زمان ورم تزریق چربی

نگاهی به مراقبت‌های بعد از تزریق چربی

آیا از گونه‌های توخالی یا خطوط چین و چروک ظریف در صورت خود خسته شده‌اید؟ یکی از گزینه‌های مناسب برای شما در چنین وضعیتی، تزریق چربی صورت است. حتی اگر احساس می‌کنید قسمت دیگری از بدنتان کم حجم شده است، نیز این روش جوابگو خواهد بود. البته اگر حواستان نباشد و پس از عمل نسبت به یک سری از نکات بی‌توجهی کنید، نه تنها نتایج مطلوب را نخواهید گرفت؛ بلکه دچار عوارض با شدت بیشتری خواهید شد؛ برای مثال ممکن است تورم ناشی از این عمل بیش از اندازه طول بکشد و مدت ورم تزریق چربی افزایش یابد؛ به همین خاطر توصیه می‌کنیم که نکات بعد از انتقال چربی را جدی بگیرید. از مراقبت‌های پس از روش انتقال چربی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 تحت فشار قرار ندادن ناحیه

 پس از اتمام انتقال چربی تا چند روز نباید به ناحیه اهدا کننده و گیرنده چربی فشار وارد کنید. برای همین به هیچ عنوان ناحیه را لمس نکنید و آنجا را فشار ندهید.

 استفاده از کمپرس سرد 

برای کاهش تورم پس از عمل و به حداقل رساندن مدت ورم تزریق چربی می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. جهت کاهش درد و تورم در سه روز اول پس از جراحی کمپرس یخ را روی هر دو ناحیه یعنی اهدا کننده و گیرنده چربی قرار دهید تا ناراحتی‌ها کمتر شوند.

 استفاده از داروهای تجویز شده 

پزشک ممکن است داروهایی را پس از اتمام جراحی برای شما تجویز کند. این داروها در کاهش تورم و دردها تاثیرگذار هستند؛ برای مثال در صورت توصیه متخصص می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. همچنین در صورت تجویز آنتی بیوتیک‌ها لازم است آنها را طبق دستور و سر موقع مصرف نمایید.

پرهیز از استعمال دخانیات و مصرف الکل 

به مدت دو هفته پس از تزریق چربی نباید دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی استفاده نمایید. مصرف این موارد نه تنها موجب حذف اثرات تزریق چربی می‌شوند؛ بلکه با افزایش شدت عوارض روند بهبودی را کند می‌کنند.

عدم انجام فعالیت‌های بدنی سنگین

توصیه می‌شود که پس از انجام این تکنیک در کلینیک زیبایی سعادت آباد از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین خودداری کنید. انجام این مدل فعالیت‌ها با افزایش خونرسانی به ناحیه، ورم و کبودی را افزایش می‌دهند. همچنین ممکن است با کمک به حرکت چربی تزریق شده مانع از بروز اثرات مطلوب شوند. 

توجه به رژیم غذایی

پیشنهاد می‌شود که پس از تزریق چربی نمک را در رژیم غذایی خود محدود کنید. کاهش مصرف نمک سبب کاهش تورم صورت می‌شود. همچنین سعی کنید بیش از پیش، مصرف میوه‌ها را در برنامه غذایی خود قرار دهید. 

قرار نگرفتن در معرض آفتاب 

در سه هفته اول به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید. در صورت مجبور بودن حتماً ملاحظات لازم را انجام دهید.

 نکات مربوط به استحمام 

بدیهی است که در روز اول نباید دوش بگیرید. استحمام تازه از روز دوم آن هم در مدت زمان کوتاه اشکالی ندارد. البته نباید دوش گرفتن شما خیلی طول بکشد و یا در هنگام نظافت به نواحی فشار وارد نمایید. همچنین جهت گرفتن نتیجه مطلوب، نباید در دوران نقاهت سونا و جکوزی را تجربه کنید. 

آرایش نکردن

اگر چربی به ناحیه صورت شما تزریق شده باشد، برای اثربخشی بهتر تزریق چربی صورت باید یک روز از آرایش کردن و مصرف کرم‌های ضد آفتاب خودداری کنید. البته پس از ۲۴ ساعت می‌توانید دوباره این مواد را با احتیاط به صورت خود بزنید. 

پوشیدن لباس‌های مناسب

سعی کنید پس از عمل لباس‌های راحت بپوشید. استفاده از لباس‌های تنگ نتیجه‌ای جز فشار وارد کردن به نواحی و حرکت چربی تزریق شده نخواهد داشت.

نحوه خوابیدن پس از تزریق چربی 

جهت به حداقل رساندن مدت ورم تزریق چربی لازم است در دوران نقاهت نحوه درست خوابیدن را یاد بگیرید. پس از آنکه عمل شما با موفقیت به پایان رسید و به کمک یکی از دوستان یا اعضای خانواده‌تان، به منزل بازگشتید، لازم است استراحت کنید. به بیانی پس از انتقال چربی به صورت تا ۲۴ ساعت آینده باید با سر بالا به استراحت ادامه دهید. حتی شب‌ها که به رختخواب می‌روید، باید حداقل در سه روز اول به پشت بخوابید و ۲ عدد بالش پشت سر خود بگذارید تا فشار از روی صورت شما برداشته و تورم زودتر بهبود یابد.

 زمان مشاهده نتایج تزریق چربی 

یکی از سوالات متداول آن است که در چه زمانی می‌توان نتایج حاصل از انتقال چربی صورت را دید؟ از آنجایی که چربی مستقیماً به ناحیه مورد نظر وارد می‌شود، نتایج حاصل از تزریق چربی فوری هستند؛ اما زمانی که مدت ورم تزریق چربی به پایان می‌رسد، نتایج به راحتی قابل مشاهده هستند. این زمان معمولاً دو هفته پس از عمل فرا می‌رسد. پس از ۳ تا ۴ ماه چربی تزریق شده، تازه شروع به سازگار شدن با ناحیه می‌کند. در این هنگام نتایج نهایی و فوق العاده قابل مشاهده هستند؛ یعنی همان نتایجی که خودتان انتظار داشتید و برای آن هزینه کرده‌اید!

میزان تورم در بخش‌های اهدا کننده و گیرنده چربی

 در طول انتقال چربی به ناحیه، از بی‌حسی موضعی کمک گرفته می‌شود. برای پر کردن این نواحی، چربی از سایر نقاط بدن استخراج شده و به ناحیه جدید همچون صورت تزریق می‌شود. نواحی اهدا کننده می‌توانند زیر شکم، پهلوها، قسمت داخلی ران، قسمت خارجی ران، کمر و ... باشند. این روش از یک طرف به دلیل استفاده از چربی‌های خود فرد حساسیت‌ها را به حداقل می‌رساند؛ اما از طرفی نباید فراموش کنید که دو ناحیه یعنی بخشی از بدن که چربی از آنجا استخراج شده و جایی که چربی به آن تزریق می‌شود، وجود دارند که باید منتظر بهبود تورم آنها باشید. 

ناحیه اهدا کننده چربی ممکن است پس از عمل دچار تورم شود؛ در حالی که ناحیه تزریق شده همچون صورت درد و تورم بیشتری را تجربه می‌کند. مدت ورم تزریق چربی عمدتاً تا ۱۴ روز طول می‌کشد؛ اما میزان تورم و در نتیجه زمان لازم برای خوابیدن آن بستگی به میزان چربی تزریق شده نیز دارد.

سخن نهایی

اگر بخش‌هایی از صورت یا بدنتان با افزایش سن یا رژیم‌های غذایی لاغر و اصطلاحا توخالی شده است، روش‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد. یکی از این تکنیک‌ها، تزریق چربی است که می‌تواند در زمان کم نتایج دلخواه را برای شما به ارمغان آورد. البته با اینکه این روش خطرهای کمی به همراه دارد؛ اما ممکن است پس از آن کمی تورم داشته باشید، این عارضه طبیعی است.البته باید بدانید که مدت ورم تزریق چربی چند روز است؟ در این مطلب از کلینیک زیبایی سعادت آباد می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم.

برخی از سوالات متداول 

اگر هنوز هم سوالاتی در رابطه با مدت ورم تزریق چربی دارید، شاید بتوانید پاسخ سوال خود را در بین پرسش و پاسخ‌های زیر بیابید:

 سبک زندگی بعد از انتقال چربی باید چگونه باشد؟

 در دوران نقاهت پس از وارد کردن چربی به پوست سبک زندگی شما مهم است. پیروی از یک رژیم غذایی حاوی مواد مغذی به همراه ورزش و عدم مصرف دخانیات و الکل می‌تواند کمک کننده باشد.

 از بین رفتن ورم تزریق چربی چقدر طول می‌کشد؟

 عمدتاً برای حذف تورم ناشی از پیوند چربی بین یک هفته تا دو هفته زمان لازم است. 

چگونه می‌توان ورم در انتقال چربی را کاهش داد؟

 برای کاهش عوارض ناشی از انتقال چربی همچون تورم لازم است از کمپرس یخ استفاده کرده و نحوه درست خوابیدن در این دوران را عملی کنید. به علاوه مصرف به موقع داروها و پرهیز از سیگار و الکل را جدی بگیرید. 

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.