فیلر لب چیست
خدمات زیبایی۱۴۰۲-۱۴-۱۱

فیلر لب چیست

همان طور که چشم، ابرو و بینی تأثیر فراوانی بر میزان جذابیت و زیبایی چهره افراد دارد، فرم لب، میزان برجستگی آن و داشتن تناسب لازم با سایر اجزای صورت نیز، در میزان زیبایی و شادابی صورت نقش مهمی را ایفا می‌کند. از آن جایی که لب‌ها نیز مانند سایر قسمت‌های بدن، با افزایش سن، دچار علائم و نشانه‌های پیری می‌شوند، به همین دلیل افراد، از فرم لب‌های خود راضی نبوده و اعتماد به نفس کافی را برای انجام فعالیت‌های روزمره خود ندارند. امروزه با گسترش خدمات زیبایی، افراد با تزریق فیلر لب، می‌توانند زیبایی و جلوه خاصی به لب‌های خود ببخشند و به این ترتیب، زیبایی چهره خود را چندین برابرکنند. در این مطلب، شما را با مفهوم فیلر لب، انواع مختلف، مزایا و معایب استفاده از آن آشنا خواهیم کرد.

 فیلر لب چیست

فیلر لب چیست؟

فیلر لب یکی از روش‌های زیبایی است که به شکل موقت، موجب افزایش حجم و فرم لب‌ها خواهد شد. در این روش، تزریق فیلر با استفاده مواد حاوی اسید‌های ژل هیالورونیک انجام می‌شود. هیالورونیک اسید نوعی ماده طبیعی در بدن است، که در بافت پوست و سایر بافت‌های بدن وجود داشته و نوعی ماده محافظ آب و حالت دهنده برجسته می‌باشد. تزریق فیلر لب موجب می‌شود افراد حجم و زیبایی لب‌های خود را مطابق با میل و سلیقه خود افزایش دهند. از نتایج مثبت تزریق فیلر لب، می‌توان به مواردی مانند افزایش حجم لب، ایجاد کانتور نرم‌تر و زیبا‌تر در مرز بین لب‌ها، از بین بردن چین و چروک و خطوط اطراف لب‌ها، تعادل بخشیدن به لب‌ها و غیره اشاره کرد.

تفاوت فیلر لب با ژل لب

با پاسخ به این سوال که فیلر لب چیست، بهتر است بدانید به طور کلی، از اصطلاح فیلر و ژل برای لب به یک منظور استفاده می‌شود. لازم است بدانید، فیلر‌ها مواد ژل ساز مانند اسید‌های ژل هیالورونیک اسید می‌باشند که تزریق آن‌ها در قسمت‌های مختلف صورت مانند لب‌ها، موجب افزایش حجم و کاهش چین و چروک خواهد شد. ولی ژل لب حاوی مواد مرطوب‌کننده، ویتأمین‌ای، روغن‌های گیاهی و بسیاری مواد دیگر است که برای لب‌ها مفید بوده و به منظور پیشگیری از بروز خشکی و ایجاد نرمی و طراوت بخشیدن به لب‌ها از آن استفاده می‌شود. به این ترتیب باید گفت، ژل لب، یکی از انواع مختلف فیلر لب بوده و در بسیاری موارد، از ژل لب به عنوان فیلر لب نیز استفاده می‌شود.

چه کسانی کاندید تزریق فیلر لب هستند؟

باور رایج در زمینه تزریق فیلر لب این است که، تنها افراد جوان و مدل‌ها به دنبال تزریق فیلر لب هستند، اما بر خلاف این باور، افراد مختلف با هر سن و سلیقه‌ای می‌توانند از این روش زیبایی استفاده کنند. تمامی افرادی که از ظاهر و فرم لب‌های خود راضی نبوده و مایل هستند شکل زیبا‌تری به آن‌ها ببخشند، به منظور افزایش حجم، شکل پر‌تر و جوان‌تر لب‌ها، نرمی و لطافت مرز لب‌ها، افزایش کانتور لب‌ها و غیره تزریق فیلر را انتخاب می‌کنند. برخی دیگر نیز با شروع سنین پیری و بروز علائم آن در لب‌ها و کاهش حجم لب، به منظور خوش فرم شدن لب‌ها، کاهش چین و چروک و داشتن ظاهری جوان و جذاب به دنبال تزریق فیلر لب هستند. به همین دلیل می‌توان گفت، انتخاب و انجام فیلر لب، به اهداف و نیاز‌های شخصی هر فرد بستگی دارد.

دلیل استفاده از فیلر لب

همان طور که گفته شد، فیلر لب یکی از روش‌های زیبایی است که هدف آن، افزایش زیبایی صورت و در نتیجه بالا بردن میزان اعتماد به نفس در افراد است. هم چنین استفاده از این روش، به عنوان یک راهکار غیر جراحی و موقتی برای بهبود وضعیت ظاهری لب‌ها بسیار رایج بوده و فرد، بدون انجام عمل‌های جراحی تهاجمی می‌تواند حجم و مرز بین لب‌ها را بهبود داده و چین و چروک‌های اطراف لب را نیز کاهش دهد. علاوه بر این‌ها، استفاده از فیلر لب، موجب تعادل بین لب‌ها، افزایش حجم لب و طراوت بخشیدن به آن‌ها نیز خواهد شد.

انواع فیلر لب بر اساس ساختار

فیلر‌ها با توجه به ساختار و مواد تشکیل دهنده به چند دسته تقسیم می‌شوند، که شامل موارد زیر می‌باشند:

هیالورونیک اسید

هیدروکسی آپاتاید

پلی لاکتیک اسید

انواع مختلف تکنیک‌های تزریق فیلر یا ژل لب

همان طور که گفته شد، تزریق ژل، نوعی روش زیبایی برای بهبود شکل و حجم لب‌ها می‌باشد. تمامی این تزریقات توسط پزشک متخصص و در کلینیک‌های ارائه خدمات پوست یا خدمات زیبایی انجام می‌شود. انواع مختلفی از تکنیک‌های تزریق ژل لب یا فیلر وجود داشته که در ادامه هر کدام از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

راهنمای کامل تزریق فیلر لب

ژل لب روسی یا عروسکی

مدل ژل لب روسی یا عروسکی نوعی ژل پر‌کننده است، که معمولاً حاوی ذرات ریز‌تر و ترکیباتی خاص بوده و به لب‌ها شکل و حجم بیشتری می‌دهد. نام مدل ژل لب عروسکی، از شکل نهایی لب‌ها که شبیه به عروسک خندان است گرفته شده و برای افرادی که به دنبال حجم بیشتری در لب‌ها هستند بسیار مناسب می‌باشد.تفاوت این مدل با ژل‌های طبیعی و کلاسیک، در میزان محتوا و ترکیبات خاص آن بوده که موجب افزایش تأثیرات آن می‌شود.

ژل لب طبیعی یا کلاسیک

یکی از رایج‌ترین و پر طرفدار‌ترین روش‌های تزریق فیلر یا ژل لب، مدل ژل لب نچرال یا کلاسیک است، که در آن از هیالورونیک اسید به عنوان ماده اصلی استفاده شده که نوعی ماده طبیعی در بدن افراد بوده و موجب افزایش حجم لب‌ها خواهد شد. در این روش، تزریق ژل به صورت دقیق و توسط سوزن‌های ظریف و نازک انجام شده و به لب‌ها فرم و حجم دلخواه با شکل طبیعی می‌دهد. در این روش، پزشک پس از تزریق ژل لب، مراحل مدل‌سازی را در لب‌ها انجام داده تا شکلی طبیعی و جذاب به آن‌ها بدهد. از ویژگی‌های تزریق به روش طبیعی یا کلاسیک، می‌توان به ماندگاری طولانی مدت و قابلیت برگشت فرم لب‌ها به حالت طبیعی خود اشاره کرد.

ژل جوانسازی

یکی دیگر از انواع تزریق فیلر یا ژل لب استفاده از تکنیک جوان‌سازی است، که برای کاهش علائم پیری در اطراف ناحیه لب انجام می‌شود. در این روش، پزشک ژل حاوی هیالورونیک اسید یا مواد پر‌کننده را در نقاط مشخصی از لب تزریق کرده و در نهایت، موجب بهبود خطوط ریز، افتادگی و حجم لب‌ها شده و ظاهری زیبا و جوان به فرد بخشیده می‌شود. انجام این تکنیک، نیاز به تجربه و مهارت بالای پزشک متخصص داشته تا نتایجی طبیعی و متناسب با ساختار چهره افراد به دست بیاید.

ژل لیپ فلیپ

این روش نیز یکی از تکنیک‌های جدید و محبوب بین افراد است، که برای ایجاد لب‌هایی جوان‌تر و پرتر از آن استفاده می‌شود. در این روش، ژل یا بوتاکس در قسمت‌های مشخصی از لب تزریق شده که موجب بهبود فرم و حجم لب‌ها و کاهش علائم پیری مانند خطوط ریز و افتادگی خواهد شد. تفاوت این روش با سایر روش‌های تزریق فیلر یا ژل، در چگونگی تزریق آن است. تزریق در این روش به صورتی است که، حجم افقی بیشتر و برجسته‌تری ایجاد کند. برای کسب نتایج بهتر در این روش، لازم است به پزشک متخصص و ماهر در این زمینه مراجعه شود.

فیلر لب چیست

فرآیند تزریق فیلر لب

تزریق فیلر لب نوعی فرآیند دقیق و ماهرانه است، که توسط پزشک متخصص انجام شده و نتیجه نهایی، متناسب و هماهنگ با ساختار لب و ویژگی‌های صورت هر فرد است. برای انجام این کار، پزشک ابتدا بیمار را مشاوره داده و از اهداف او برای زیبایی آگاهی پیدا می‌کند. به این ترتیب، پزشک می‌تواند نقاط مناسب برای تزریق فیلر را مشخص کند که این نواحی، ممکن است در مرکز لب‌ها، لب یا سایر مناطقی باشد که در بهبود حجم و فرم لب مؤثرند. لازم است قبل از تزریق، ناحیه مورد نظر با مواد ضد عفونی‌کننده تمیز شده و از مواد بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن لب‌ها استفاده شود. سپس پزشک توسط سوزن یا کانولا، فیلر را در نقاط مشخص شده به طور دقیق تزریق می‌کند. استفاده از سوزن‌های نازک به منظور راحتی بیمار و کاهش درد، پیشنهاد مناسبی است. پس از تزریق فیلر، پزشک اقدام به مدل‌سازی و تنظیم لب‌ها کرده تا شکل و فرم مناسب و طبیعی به آن‌ها بدهد. در مرحله آخر نیز، به منظور کاهش تورم، قرمزی و کبودی احتمالی، تزریق انجام شده تا نتیجه به خوبی قابل مشاهده باشد.

مزایای تزریق فیلر لب

همان طور که گفته شد، تزریق فیلر لب، نوعی روش غیر جراحی و غیر تهاجمی بوده که به منظور بهبود حجم و فرم لب و هم چنین جوان‌تر کردن لب‌ها استفاده می‌شود. تزریق ژل لب دارای مزایای مختلفی است، که شامل موارد زیر می‌شود:

افزایش حجم لب و پر شدن آن به دلیل استفاده از مواد حاوی هیالورونیک اسید که به طور طبیعی نیز در بدن افراد وجود داشته و از بروز حساسیت نیز جلوگیری می‌کند.

ایجاد تعادل و تناسب لب با چهره

داشتن حداقل زمان برای بازیابی

دریافت نتایج فوری و مثبت در لب‌ها

انعطاف‌پذیری

عدم نیاز به جراحی و ایجاد برش یا خراش‌های متععد بر روی پوست

عدم ایجاد عفونت یا هر گونه عوارض جانبی خاص

داشتن قابلیت تنظیم بر اساس میل و سلیقه افراد

معایب تزریق فیلر لب

تزریق ژل یا فیلر لب مانند سایر خدمات زیبایی، ممکن است دارای معایب یا عوارضی نیز باشد. هر چند در صورت انجام این تزریق توسط پزشک متخصص و ماهر، میزان این عوارض تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و یا در صورت بروز، به سرعت برطرف خواهند شد. در غیر این صورت، ممکن است تزریق فیلر لب با عوارض سخت و معایبی همراه باشد. برخی از این معایب عبارتند از:

ایجاد تورم یا قرمزی در محل تزریق

ایجاد کبودی در محل تزریق

احساس درد یا تحریک خاص در محل تزریق

احساس سوزش یا خارش در محل تزریق

بروز برخی تغییرات پوستی ناشی از واکنش به فیلر یا ژل

ایجاد واکنش‌های آلرژیک یا تغییر رنگ پوست

آسیب دیدن عروق و مرگ بافت

عفونت و تب سرد

عدم تقارن لب‌ها

نکات قبل از تزریق فیلر لب

لازم است قبل از انجام هر گونه تزریق فیلر لب، نکات مهمی را در نظر داشته باشید تا با رعایت آن‌ها، نتایج مطلوبی از این کار کسب کرده و بروز خطرات احتمالی را تا حد زیادی کاهش دهید. هر چند تزریق فیلر برای افراد زیر ۲۱ سال توصیه نمی‌شود و بهتر است افراد در صورت داشتن سلامت کافی و انجام دادن معاینات لازم، اقدام به تزریق فیلر یا ژل لب کنند. برخی از نکات قبل از تزریق فیلر شامل موارد زیر می‌باشد:

انجام مشاوره‌های لازم با پزشک متخصص زیبایی در تزریق فیلر به منظور بررسی اهداف و نوع فیلر، مقدار مناسب برای تزریق و نحوه اجرای این فرآیند

انجام برخی آزمایشات لازم در زمینه بروز حساسیت به منظور اطمینان یافتن از عدم هر گونه آلرژی به مواد موجود در فیلر‌ها

اطلاع یافتن پزشک از دارو‌های مصرفی بیمار به منظور بررسی و جلوگیری از تداخل دارو‌ها با مواد موجود در فیلر

پرهیز از مصرف دارو‌های ضد انعقاد خون مانند آسپرین و ایبوپروفن، حداقل یک هفته قبل از انجام فیلر لب

پرهیز و قطع مصف الکل و سیگار حداقل یک هفته قبل از تزریق فیلر

انجام برنامه‌ریزی‌های لازم به منظور مراقبت‌های بعد از تزریق مانند تورم، قرمزی و کبودی ناشی از تزریق فیلر

نکات مراقبتی بعد از تزریق فیلر لب

دقت در نکات مراقبتی بعد از انجام فیلر لب نیز، مانند رعایت نکات قبل از تزریق، نقش مؤثری در میزان رضایتمندی افراد و کسب نتایج مطلوب دارد. برخی از این نکات مراقبتی شامل موارد زیر می‌باشد:

استفاده از کمپرس سرد یا یخ برای کاهش تورم و کبودی ناشی از تزریق فیلر

استراحت کافی و عدم انجام فعالیت‌های سنگین

پرهیز از لمس کردن لب‌ها و فشار بر روی محل تزریق

استفاده از کرم ضد آفتاب با فاکتور ۳۰ در محل تزریق به منظور جلوگیری از آفتاب سوهتگی و محافظت از پوست

پرهیز از حمام گرم، سولاریوم و انجام ورزش‌های شدید و سنگین به منظور جلوگیری از تورم و کبودی ناشی از گرما

پرهیز از خوردن غذای سفت و داغ و عدم استفاده از نی برای نوشیدن مایعات

مراجعه به پزشک در صورت دیدن علائمی مانند درد شدید، قرمزی و تورم غیر عادی

دوران نقاهت پس از تزریق فیلر لب

همان طور که گفته شد، بروز عوارض احتمالی تزریق فیلر لب مانند تورم، قرمزی یا کبودی، امری کاملاً طبیعی بوده و معمولاً پس از مدت زمان کوتاهی برطرف خواهند شد. در اغلب موارد، بیمار بلافاصله پس از تزریق، قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود خواهد بود. با این حال می‌توان گفت، مدت زمان نقاهت در تزریق فیلر یا ژل لب، در حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق می‌باشد.

ماندگاری فیلر لب

به طور کلی، میزان ماندگاری در فیلر لب به عوامل مختلفی مانند نوع فیلر استفاده شده، محل تزریق، میزان سرعت جذب بدن و ویژگی‌های هر فرد و غیره بستگی دارد. امروزه اغلب فیلر‌های استفاده شده برای افراد، دارای هیالورونیک اسید بوده که ماندگاری آن‌ها در حدود ۶ ماه تا یک سال می‌باشد. هم چنین، شیوه‌های زندگی در افراد مختلف مانند استفاده از فیلتر‌های آفتابی، سابقه استفاده از سیگار و انجام فعالیت‌های ورزشی نیز بر ماندگاری فیلر بسیار مؤثر است. در برخی موارد، تزریق مجدد فیلر به منظور حفظ نتایج بهتر بسیار کاربردی می‌باشد.

هزینه فیلر لب

به طور کلی، هزینه تزریق فیلر لب با توجه به عوامل مختلفی متغیر است. یکی از عوامل مؤثر بر هزینه تزریق، نوع و مقدار فیلر استفاده شده می‌باشد. فیلر‌های هیالورونیک اسید و سایر فیلر‌ها قیمت‌های متفاوتی دارند. از فاکتور‌های مؤثر دیگر، می‌توان به موقعیت جغرافیایی و مکان انجام این کار اشاره کرد. میزان تجهیزات و شهرت مراکز زیبایی نیز از عوامل مؤثر بر هزینه فیلر هستند. تجربه و تخصص پزشک و نیاز به انجام تزریق مجدد نیز در میزان هزینه‌های انجام این کار بسیار تأثیر‌گزار است.

نتیجه‌گیری

در این مطلب تلاش کردیم، تا شما را با پاسخ این سوال که فیلر لب چیست، انواع مختلف آن و مزایا و معایب استفاده از این روش آشنا کنیم. حال می‌دانید، تزریق فیلر لب یکی از روش‌های غیر جراحی، به منظور افزایش حجم و بهبود فرم لب‌ها است که با استفاده از موادی مانند هیالورونیک اسید انجام می‌شود. مهم‌ترین نکته در این زمینه، مراجعه به کلینیک‌های پزشکی و زیبایی معتبر است. کلینیک زیبایی سعادت آباد، از جمله مراکزی است که با داشتن پزشکان متخصص و ماهر، تمامی خدمات مربوط به تزریق فیلر را برای افراد مختلف انجام داده و نتایج مطلوبی را کسب کرده‌اند.

سؤالات متداول

آیا فیلر لب عوارضی هم دارد؟

در صورتی که این کار، توسط پزشک متخصص و با استفاده از فیلر‌های معتبر انجام شود، میزان عوارض تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و تنها شامل کبودی و تورم موقت خواهد شد.

هزینه فیلر لب چقدر است؟

قیمت فیلر با توجه به نوع آن و مدت زمان ماندگاری و هم چنین تجربه و مهارت پزشک متغیر است.

مراقبت‌های پس از تزریق فیلر چیست؟

مواردی مانند، گذاشتن کمپرس سرد بر روی محل تزریق، دوری از سیگار، عدم انجام فعالیت‌های سنگین و غیره، از جمله مراقبت‌های پس از عمل تزریق فیلر می‌باشند.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.