رینوپلاستی چیست
خدمات جراحی۱۴۰۲-۲۴-۱۰

رینوپلاستی چیست

رینوپلاستی نه تنها شکل بینی؛ بلکه ظاهر کل صورتتان را تغییر می‌دهد. در واقع روشی است که خیلی‌ها آن را برای جذابیت ظاهری خود استفاده می‌کنند و هیچ هدف درمانی ندارند که اابته به نتایج خوبی هم می‌رسند. روش‌های مختلفی وجود دارد تا شما بتوانید از این طریق، زیبایی حداکثری را روی صورتتان ایجاد کنید و رینوپلاستی هم یکی از آنهاست‌‌. اگر هنوز در این باره اطلاعات کافی ندارید و می‌خواهید بدانید که رینوپلاستی چیست، ما در این مقاله به طور کامل راجع به این موضوع برایتان توضیح می‌دهیم. با رینوپلاستی قطعا می‌توانید زیبایی خود را دو چندان کنید اما چه بهتر که آگاهانه به سمت این کار بروید.. 

رینوپلاستی چیست

تعریف کامل رینوپلاستی چیست؟ 

قبل از هر چیزی بهتر است که ابتدا یک تعریف درست در مورد رینوپلاستی ارائه دهیم. رینوپلاستی یکی از روش‌های جراحی بینی است که باعث زیباتر شدن بینی و تغییر شکل آن می‌شود. فردی که این نوع جراحی را انجام می‌دهد، هدفی جز تغییر ظاهر بینی و بهبود وضعیت تنفسی یا در خیلی از موارد، هر دو مورد ندارد. 

زمانی که رینوپلاستی انجام می‌شود، قسمت بالای ساختار بینی که از جنس استخوان است و قسمت پایین از جنس غضروف تغییر حالت پیدا می‌کند. البته در همه موارد نیاز به تغییر هر دو مورد نیست اما گاهی اوقات پزشک هم استخوان، هم غضروف و هم پوست را دست می‌زند تا تغییرات حداکثری را روی صورت به وجود بیاورد. به عبارتی رینوپلاسی به عنوان یکی از متداول‌ترین انواع جراحی‌های پلاستیک شناخته می‌شود. 

کاربرد رینوپلاستی چیست؟ 

در کنار تعریف رینوپلاستی باید راجع به کاربرد آن هم بدانید. این جراحی زیبایی برای خیلی‌ها با هدف ترمیم بینی است. مثلاً فرض کنید بینی شما در یک حادثه آسیب دیده، حال باید آن را ترمیم کنید و نیاز به جراحی تهاجمی نیست. گاهی اوقات ترمیم آن به خاطر اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص مادرزادی است. در بعضی از موارد نارضایتی از ظاهر بینی هم می‌تواند شما را به سمت چنین کاری سوق دهد و باعث شود که جراحی بینی انجام دهید. به هر حال هرگونه تغییری در بینی می‌تواند عاملی برای تغییرات ظاهری بهتر هم باشد. اگر بخواهیم به طور خلاصه راجع به کاربرد رینوپلاستی صحبت کنیم، باید به موارد زیر اشاره کرد:

تغییرات در اندازه و سایز بینی 

تغییراتی در زاویه بینی 

صاف کردن پل بینی 

تغییرات شکل نوک بینی 

تنگ شدن سوراخ بینی در صورت بزرگ بودن آنها 

تغییرات مربوط به زاویه بینی و لب بالا 

نکته مهم اینجاست که اگر هدف شما از جراحی بهبود وضعیت سلامتی باشد، بعد از جراحی خیلی سریع نتیجه آن را می‌بینید اما اگر می‌خواهید فقط ظاهر بینی خود را تغییر دهید، باید کمی انتظار بکشید. زیرا ورم و کبودی بعد از عمل جراحی زیاد است. در نتیجه باید صبور باشید.

از طرفی افرادی که برای سلامتی و رفع مشکلات تنفسی این کار را انجام می‌دهند، می‌توانند در هر سنی به سراغ این جراحی بروند اما اگر قصد شما تغییرات ظاهری روی بینی است، باید تا سنی صبر کنید که استخوان بینی شما به اندازه کافی رشد کرده باشد که معمولاً از ۱۵ سالگی به بالا رشد متوقف می‌شود. البته سن ۱۵ سال برای دختران است و برای پسران حتماً باید تا ۱۸ سالگی صبر کرد. 

عوارض جانبی و خطرات رینوپلاستی 

مورد دیگری که در این مبحث باید در مورد آنها اطلاعات داشته باشید، این است که عوارض جانبی رینوپلاستی چیست. هر نوع جراحی یک سری عوارض جانبی و خطرات دارد که باید در مورد آنها صحبت شود. این عوارض جانبی شامل موارد زیر است که باید از قبل خودتان را برایشان آماده کنید: 

- مشکلات تنفسی که برای بعضی از افراد بعد از دوره موقتی بهبود پیدا می‌کند اما برای بعضی دیگر ادامه دار می‌شود که حتماً باید به پزشک مراجعه کرد و در صورت نیاز عمل جراحی ترمیم بینی انجام شود.

- خونریزی که یک اتفاق طبیعی است و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است.

- عفونت که باید با استفاده از داروها جلوی آن را گرفت.

- واکنش‌های آلژیک به داروهای بیهوشی که حتماً باید از قبل توسط پزشک وضعیت بدنتان بررسی شده باشد.

- آسیب‌های ایجاد شده در دیواره غضروف بین سوراخ‌های بینی. 

- تغییرات در حس بویایی که نباید طولانی مدت شود.

- بی‌حسی روی بینی که بعد از مدتی بهبود پیدا می‌کند.

- نامتقارن شدن ظاهر بینی که نیاز به جراحی ترمیمی دارد.

- ایجاد زخم که معمولاً بعد از مدتی بهبود پیدا می‌کند.

- لخته شدن خون در رگ که اتفاقا خطرناک است و حتماً با مصرف دقیق و به موقع داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، باید جلوی آن را گرفت. 

معمولا زمانی که به متخصص مراجعه می‌کنید و قرار است عمل جراحی را انجام دهید، راجع به این عوارض احتمالی برایتان توضیح می‌دهند. در واقع احتمال بروز هر کدام از این خطرات باید به طور کامل برای شما شرح داده شود. گزینه‌های درمانی دیگر باید بررسی شود تا مطمئن شوید که مشکلی رخ نمی‌دهد و با خیال راحت این کار را انجام دهید.

در نظر داشته باشید که معمولاً بعد از عمل بینی یک سری از این عوارض را تجربه می‌کنید و حدود یک سال طول می‌کشد تا به طور کامل تمامی این عوارض برطرف گردد. 

رینوپلاستی یا جراحی بینی چیست

تفاوت بین رینوپلاستی با عمل بینی 

شاید تا به حال فکر می‌کردید که رینوپلاستی همان عمل بینی است؛ اما اشتباه نکنید! رینوپلاستی یک نوع و روش از جراحی زیبایی به حساب می‌آید. در واقع همه عمل‌های جراحی که روی بینی انجام می‌شوند، رینوپلاستی نیستند. حال باید دید که تفاوت عمل بینی با رینوپلاستی چیست که آنها را از یکدیگر متمایز می‌کند. 

رینوپلاستی برای بهبود مشکلات زیر انجام می‌شود: 

- برطرف کردن قوز بینی: اگر بینی شما قوز داشته باشد، یعنی یک فرورفتگی در یک نقطه خاص در بینی وجود دارد که با استفاده از رینوپلاستی آن را برطرف می‌کنند.

- به وجود آوردن کمی تیزی و ارتفاع در نوک بینی: بعضی از افراد بیش از حد نوک بینی کوتاهی دارند یا نوک بینی آنها بیش از حد بالا است و به اصطلاح فرم بینی‌شان شکل خوکی پیدا کرده‌اند. با استفاده از رینوپلاستی ارتفاع نوک بینی آنها را افزایش می‌دهند تا تغییراتی را در چهره و زیبایی آنها به وجود بیاورند.

- کوچک کردن پره‌های بینی: بزرگ بودن پره‌های بینی از زیبایی چهره کم می‌کند. رینوپلاستی کمک می‌کند تا سوراخ‌ها و پره‌های بینی کوچکتر دیده شوند.

- تغییرات زاویه بین لب بالا و بینی: گاهی اوقات فاصله بین بینی و لب به شدت کم یا زیاد است. رینوپلاستی کمک می‌کند که شما این فاصله را به حالت متعادل برسانید. 

- کم کردن عرض بینی: اگر بینی شما بیش از حد پهن است، رینوپلاستی به کاهش عرض بینی کمک می‌کند. 

عمل بینی برای بهبود مشکلات زیر انجام می‌شود: 

- بهبود شکستگی بینی: اگر به هر دلیلی مانند تصادف، ضربه یا هر مشکل دیگری بینی شکسته شده باشد، عمل بینی انجام می‌دهند تا این شکستگی برطرف گردد..

- بهبود انحراف بینی: انحراف بینی را باید با عمل بینی غیر از رینوپلاستی بهبود بخشید. در واقع انحراف بینی به خاطر تصادف یا به صورت ارثی در عمل بینی به خوبی بهبود بخشیده می‌شود. 

- کوچک کردن شاخک‌های بینی: کوچک کردن شاخک‌های بینی موردی نیست که بشود با روش رینوپلاستی آن را رفع کرد.

- بهبود پولیپ بینی: افرادی که پلیپ بینی دارند، معمولا عمل بینی معمولی انجام می‌دهند؛ نه رینوپلاستی! 

مراحل انجام رینوپلاستی 

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی روشی است که با استفاده از آن می‌توانید تغییرات زیادی را روی صورت به وجود بیاورید و یک بینی کاملاً زیبا تحویل بگیرید. اگر قصد انجام رینوپلاستی را دارید، باید راجع به مراحل انجام این کار اطلاعات داشته باشید تا استرس‌تان کمتر شود و نتیجه بهتری هم بگیرید که در این قسمت این مراحل را به شما توضیح خواهیم داد. 

بیهوشی 

اولین مرحله مانند هر نوع عمل جراحی دیگری بیهوشی است. داروهایی که برای عمل جراحی تجویز می‌کنند، شامل یک آرام بخش داخل ورید یا رگ است یا اینکه بیهوشی عمومی را برایتان انجام می‌دهند. در واقع نوع بیهوشی بستگی به شرایط سلامتی بدن‌تان دارد که پزشک از قبل و با استفاده از آرمایش‌هایی که داده‌اید؛ وضعیت را می‌سنجد و بهترین نوع را انتخاب خواهد کرد. 

برش بینی 

خیلی از شما سوال می‌کنید که مرحله دو در رینوپلاستی چیست که آن هم چیزی جز برش بینی نیست. البته که رینوپلاستی در روش‌های مختلف انجام می‌شود. اگر رینوپلاستی از نوع روش بسته باشد، برش را از داخل بینی انجام می‌دهند اما اگر روش باز باشد، در سراسر کلومای بینی یعنی نوار باریک بافت بینی که سوراخ‌ها را از هم جدا می‌کنند؛ یک برش کامل داده تا بتوانند به استخوان و غضروف دسترسی داشته باشند که معمولاً تغییرات در این نوع روش بیشتر است. 

تغییر شکل ساختار بینی 

در مرحله سوم باید به سراغ تغییرات در ساختار بینی بروند که ساختار اولیه را به طور کلی دچار تغییر می‌کند و فرم بینی را اصلاح خواهد کرد. اگر بینی بزرگ داشته باشید، معمولاً استخوان یا غضروف کوچکتر را برمی‌دارند. در بعضی از موارد ممکن است نیاز به پیوند غضروف وجود داشته باشد که معمولا از غضروف دنده استفاده می‌کنند. 

بهبود انحراف تیغه بینی 

در مرحله بعدی باید تیغه بینی بهبود پیدا کند. اگر انحرافی در آن وجود داشته باشد، صاف می‌کنند و برآمدگی‌های داخل بینی را کم خواهند کرد تا شما بتوانید راحت‌تر نفس بکشید. 

بستن زخم‌ها 

بستن زخم مرحله‌ای است که در تمام انواع عمل‌های بینی از جمله جراحی زیبایی یا رینوپلاستی آن را انجام می‌دهند. شکل ساختار زیرین بینی به طور کامل تغییر پیدا کرده است. حال باید بافت و پوست بینی سر جای اصلی خودشان برگردند و بخیه و برش‌ها هم انجام شود تا شما بتوانید سوراخ بینی کوچکتر و البته طبیعی داشته باشید. 

دیدن نتایج 

در مرحله آخر که تمامی این اتفاقات انجام می‌شود، وضعیت بینی شما از هر لحاظ بررسی می‌گردد و بعد وارد اتاق ریکاوری خواهید شد. ناگفته نماند که تا مدتی ورم را روی بینی خود احساس می‌کنید. در بعضی از افراد که پوست آنها مستعد کبودی است، کبودی‌های در اطراف بینی به وجود می‌آید که بهبودی آنها زمان می‌برد و در نهایت بعد از اینکه ورم بینی برطرف شد، نتیجه نهایی کاملاً مشهود است. 

همه چیز درباره رینوپلاستی بدون جراحی 

شاید از اطرافیانتان شنیده باشید که امروزه خیلی‌ها رینوپلاستی بدون جراحی انجام می‌دهند. در صورتی که رینوپلاستی را یک پروسه جراحی می‌دانید؛ پس این سوال برایتان پیش می‌آید که چگونه ممکن است  رینوپلاستی بدون جراحی انجام شود. منظور از رینوپلاستی بدون جراحی همان فیلر بینی است که این روزها رواج پیدا کرده است. یعنی استفاده از موادی که باعث می‌شود نواقص بینی در زوایای مختلف بدون جراحی بهبود پیدا کند که معمولاً در یک مدت زمان محدود این بهبودی را احساس خواهید کرد.

افرادی که می‌خواهند برجستگی‌ها و برآمدگی‌های بینی خود را بهبود ببخشند اما به دنبال یک راه حل دائمی نیستند یا نمی‌خواهند سختی جراحی را متحمل شوند، معمولاً به سراغ این روش می‌روند. البته که رینوپلاستی با جراحی تغییرات دائمی‌تر و جذاب‌تری را روی صورتتان ایجاد می‌کند اما به هر حال انتخاب با خودتان است. 

اگر قصد انجام رینوپلاستی در روش‌های مختلف به صورت باز یا بسته یا با جراحی و بدون جراحی را دارید، کلینیک زیبایی سعادت آباد در خدمت شماست. تمامی این خدمات با کیفیت بالا به شما ارائه می‌شود. از طرفی از قبل می‌توانید در جلسه مشاوره از پزشک سوال کنید که کدام روش برایتان بهتر است و چه تغییراتی قرار است روی بینی شما اتفاق بیفتد. 

جمع‌بندی 

خیلی از شما به دنبال پاسخ این سوال هستید که رینوپلاستی چیست. در این مقاله متوجه شدید که رینوپلاستی همان جراحی زیبایی بینی است که به دو روش مختلف باز و بسته انجام می‌شود. به طور کامل راجع به مراحل این جراحی برایتان توضیح دادیم تا دقیقاً متوجه شوید چه چیز در انتظار شماست. همچنین برایتان گفتیم که تفاوت رینوپلاستی با عمل بینی چیست و چگونه رینوپلاستی را بدون جراحی انجام می‌دهند. حال با این تفاسیر خیلی راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید که همچنان تمایلی به انجام این نوع روش زیبایی دارید یا خیر. 

برخی از سوالات متداول 

هنوز هم ممکن است سوالات زیادی در ذهن‌تان در مورد رینوپلاستی وجود داشته باشد که در این قسمت به تعدادی از آنها پاسخ داده خواهد شد. 

آیا رینوپلاستی همان عمل بینی است؟ 

عمل بینی مشکلات مربوط به سلامت فرد را نیز بهبود می‌بخشد؛ اما رینوپلاستی هدفی جز زیبایی بینی و تغییرات ظاهری روی آن ندارد. 

رینوپلاستی بدون جراحی برای چه افرادی مناسب است؟ 

افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند وارد پروسه جراحی شوند، مثلاً بدن آنها برای بیهوشی گزینه مناسبی نیست، می‌توانند از رینوپلاستی بدون جراحی استفاده کنند. 

رایج‌ترین عوارض بعد از رینوپلاستی چیست؟ 

رایج‌ترین عوارضی که اکثرِ زیباجویان در حد کم یا زیاد تجربه می‌کنند، ورم و کبودی است که اصلاً جای نگرانی ندارد. بعد از مدتی به طور کامل برطرف شده و می‌توانید شکل اصلی بینی خود را مشاهده کنید.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.