دوران نقاهت کاشت مو
خدمات کاشت۱۴۰۲-۱۸-۱۰

دوران نقاهت کاشت مو

کاشت مو یکی از بهترین اقدامات برای افرادی است که حداقل نیمی از موهای خود را از دست داده‌اند. البته که کاشت مو پروسه خیلی راحتی ندارد. در واقع زمانی شما می‌توانید این پروسه را به خوبی پشت سر بگذارید که نکات مراقبتی آن را رعایت کنید و در مورد آن اطلاعات داشته باشید. پزشک بعد از اینکه اقدامات لازم را برایتان انجام می‌دهد و پروسه کاشت مو را به اتمام می‌رساند، حتماً در مورد دوران نقاهت کاشت مو و نکات مراقبتی برایتان توضیح خواهد داد تا بتوانید این دوران را راحت‌تر طی کرده و نتیجه بهتری هم بگیرید. ما در این مقاله قصد داریم که راجع به دوران نقاهت این پروسه صحبت کنیم و نکات مراقبتی را برایتان یادآوری کنیم تا اگر قصد انجام این کار را دارید، بدانید که دقیقاً باید چه اصولی را رعایت کنید و آیا توانایی رعایت آنها را دارید یا خیر. 

مراقبت های بعد از کاشت مو

مدت زمان نقاهت کاشت مو 

شاید دوره نقاهت کاشت مو در افراد مختلف کمی تفاوت داشته باشد. خیلی‌ها نگران این پروسه هستند و فکر می‌کنند بعد از اینکه کاشت مو انجام می‌شود، به راحتی وارد دوره معمولی و روتین زندگی خود نمی‌شوند اما نگران نباشید؛ چراکه اگر نکات مراقبتی را رعایت کنید؛ همه چیز راحت‌تر سپری می‌شود. شما چند روز بعد از کاشت مو نیاز به استراحت دارید. نکته مهم اینجاست که شرایط بدنی هر کس با دیگری متفاوت است و در نتیجه میزان ورم، کبودی و زخم‌هایی که در ناحیه کاشت به وجود می‌آید، ممکن است شدت متفاوتی بین افراد مختلف داشته باشد.

 

در هر صورت بعد از اینکه کاشت مو به اتمام می‌رسد، بین یک الی دو هفته زمان نیاز است تا شرایط به حالت طبیعی برگردد. البته به شرطی که شما تمامی نکات مراقبتی را که پزشک دستور داده را در این دوران رعایت کنید. با رعایت اصولی این نکات؛ از دوره نقاهت شما کمی کاسته خواهد شد و زودتر بهبود پیدا می‌کنید. 

گاهی اوقات برای بعضی از افراد بین ۷ الی ۱۰ روز زمان نیاز است تا زخم‌ها برطرف شده و بهبود پیدا کند؛ زیرا مراقبت بسیار اصولی و درستی داشته‌اند اما بعضی دیگر ممکن است دوران نقاهت کاشت مو طولانی تری داشته باشند. 

همه چیز درباره نکات مراقبتی کاشت مو 

بالاتر هم به شما توضیح دادیم برای اینکه دوران نقاهت کاشت مو طولانی نشود، باید اصول مراقبتی را رعایت کنید. در این قسمت این اصول را به طور کامل برایتان شرح می‌دهیم تا بدانید که دقیقاً در هر دوره باید چه اقداماتی انجام داد. 

مراقبت از مو در سه روز اول 

سه روز اول پس از کاشت مو اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع مراقبت صحیح در این دوران مراحل رشد مو بعد از کاشت را تا حد زیادی سرعت و کیفیت می‌بخشد. 

البته که روش‌های کاشت مو متفاوت است. ممکن است در بعضی از روش‌ها گردن شما را با بانداژ پوشش دهند و ناحیه‌ای که پیوند کاشت مو روی آن انجام شده باز بماند. در چنین شرایطی شما باید چند روزی را در منزل بمانید و استراحت کنید اما نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست. 

در سه روز اول بعد از کاشت مو کاملا طبیعی است که حسی شبیه به داشتن نبض و ضربان داخل موهای خود احساس کنید که برطرف خواهد شد. ممکن است در این دوران کمی هم درد و سوزش داشته باشید که بعد از گذشت این سه روز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. 

از مهمترین نکات مراقبتی دوران نقاهت بعد از کاشت مو این است که در این سه روز حمام نکنید.

هرگز ناحیه کاشت مو را لمس نکنید.

بعد از اینکه این پروسه به اتمام رسید، حتماً به طور منظم طبق تجویز پزشک از آنتی بیوتیک و مسکن استفاده کنید.

مراقب باشید که پوست سرتان در برابر آفتاب و گرد و غبار محافظت شود و آسیبی به آن وارد نگردد.

حتماً از کلاه سبک و نخی استفاده کنید که پوست سر از عوامل محیطی در امان باشد؛ اما مراقب باشید که سرتان عرق نکند.

از لحاظ دمایی محیط اطراف سر و موها را متعادل نگه دارید. علت هم این است که سرما یا گرمای زیاد عاملی برای کند شدن روند ترمیم در این دوران هستند.

از دیگر نکات مراقبتی این است که حواستان به پوزیشن هنگام خواب باشد و کاری کنید که به موها آسیب وارد نشود. معمولاً بهترین حالت این است که به پشت بخوابید.

مراقبت‌های هفته اول 

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید، این است که هفته اول کمی از سه روز اول متفاوت است. اگر در این هفته پزشک شرایطتان را بررسی کرد و اجازه داد که حمام کنید، طبیعتاً می‌توانید این کار را انجام دهید اما مراقب باشید در اولین حمام، خیلی در شستشو و استفاده از آب زیاده روی نکنید. 

روند بهبودی شما معمولاً بعد از استحمام به خاطر رطوبتی که در پوست سر به وجود می‌آید، سرعت می‌گیرد.

بعد از اینکه سه روز اول به پایان می‌رسد، سوراخ‌ها و منافذ کوچکی که روی سر شما ایجاد شده بود، به سمت بهبودی می‌روند. در هفته اول، پروسه بهبودی تغییرات زیادی دارد. به صورتی که پوسته پوسته شدن روی سر را احساس می‌کنید و همین عامل ایجاد خارش خواهد بود. 

 

مطمئن باشید که در این دوران وسوسه می‌شوید سر خود را بخارانید اما حتی الامکان این کار را انجام ندهید.

در هفته اول باید خیلی خودتان را کنترل کنید. بعد از روز دهم ظاهر پوسته پوسته هم برطرف خواهد شد. در این هفته هم حتماً باید حواستان باشد که الکل و سیگار استفاده نکنید. معمولاً در این دوران پزشک اجازه نمی‌دهد که ورزش کنید. بعد از اینکه یک هفته به اتمام رسید، می‌توانید فعالیت عادی و روتین زندگی را به انجام برسانید تا دوران نقاهت بعد از کاشت مو راحت‌تر سپری شود. 

 

مراقبت کاشت مو در یک ماه اول 

بعد از اینکه هفته اول سپری می‌شود، ۳ هفته بعدی مراقبت‌های مخصوص به خودش را دارد. در این دوران موهای جدیدی که روی سر شما رویش کرده کم کم می‌ریزد. خیلی‌ها در این دوران نگران می‌شوند و فکر می‌کنند که باید به سراغ بهترین روش کاشت مو می‌رفتند و در انتخاب کلینیک یا پزشک اشتباه کرده‌اند اما باید بدانید که این روند کاملاً طبیعی است و اصلاً جای تعجب نیست. پس نگران نباشید و بدانید که در این دوران کاملاً طبیعی است که موی شما بریزد.

علت هم این است که منافذ پوست سر قصد دارند برای ایجاد تار موی جدید جا باز کنند. بعد از اینکه ریزش مو آغاز می‌شود، کم کم شاهد رشد تارهای جدید خواهید بود که به آن دوره شوک هم می‌گویند. در دوره شوک شما اجازه دارید اقدام به یک سری ورزش‌های سبک کنید. البته ورزش‌هایی که مطمئن هستید عرق زیادی را روی پوست سرتان ایجاد نمی‌کند. اگر قرار است زیاد عرق کنید، بهتر است که ورزش نکنید. در بعضی از شرایط هم نیاز است سر خود را تا یک ماه در برابر نور خورشید ببندید و از آن محافظت کنید تا آسیبی وارد نشود. 

مراقبت از کاشت مو بعد از سه ماه اول 

بعد از اینکه سه ماه از پروسه کاشت موی شما می‌گذرد، یعنی مهمترین دوران مراقبت از کاشت را پشت سر گذاشته‌اید. در چنین شرایطی موهای جدید روی سر شما رشد می‌کنند؛ موهای جدیدی که بلند شده و کم کم شبیه به یک موی طبیعی شده‌اند. در دوره ۶ ماه تا یک سال بعد از کاشت مو دوباره موها رشد بیشتری پیدا می‌کنند و دیگر می‌توانید نوع مو را از لحاظ صافی؛ فری یا مجعد بودن به درستی تشخیص دهید. 

اولین شستشو بعد از کاشت مو 

برای اینکه نکات مراقبتی را درست رعایت کنید و دوران نقاهت بعد از کاشت مو را تا حد زیادی کوتاه کنید، باید بدانید که اولین شستشو بعد از کاشت مو باید چگونه انجام شود. 

کاشت مو یک پروسه حساس و پراهمیت است و خیلی از افراد زمانی که تحت این نوع درمان‌ها قرار می‌گیرند، فکر می‌کنند که از همان روز اول می‌توانند به زندگی عادی خود برسند اما این کار درست نیست. بعد از اینکه کاشت مو را انجام می‌دهید، باید حواستان باشد که فولیکول‌ها کاملاً شکننده و حساس هستند. بنابراین محافظت و مراقبت از آنها اهمیت بسیار زیادی در نتیجه نهایی کارتان دارد.

در روزهای اولیه کاشت، حتی اگر به بهترین کلینیک برای خدمات زیبایی مو هم مراجعه کرده باشید، باز باید نکات مربوط به شستشو را رعایت کنید. نکاتی که در این دوران حتماً باید رعایت شود، شامل موارد زیر است: 

اگر پزشک به شما اجازه داد در روز سوم یا چهارم بعد از عمل؛ اقدام به شستشوی موهایتان کنید.

بعد از اینکه موهای خود را شستید، از کرم و روغن تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

معمولاً پزشک دستور می‌دهد که این روغن یا کرم ۳۰ الی ۴۵ دقیقه روی پوست سر شما بماند که یک لایه محافظتی برای موها به وجود می‌آورد. 

شامپویی که مخصوص بعد از کاشت مو است و پزشک تجویز کرده را حتماً استفاده کنید اما آن را مستقیم روی سر نریزید، بلکه آن را به دستانتان بزنید و به آرامی روی موهای خود بمالید.

مراقب باشید که با محل کاشت مو خشن رفتار نکنید و شستشوی آن سخت و تهاجمی نباشد. حتماً پوست سر خود را به گونه‌ای شستشو دهید که فقط انگشتانتان با ظرافت کامل روی پوست سر حرکت کند.

برای شستشوی موهایتان از آب خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده نکنید، زیرا پوست سر را تحریک می‌کند و آسیب زننده است.

نکته مهم اینجاست که بعضی از کلینیک‌ها به خاطر اینکه تشخیص می‌دهند شرایط شما خاص‌تر است، توصیه می‌کنند که اولین شستشو را داخل کلینیک توسط افراد ماهر انجام دهید که البته با توجه به روشی که برای کاشت انتخاب کرده‌اید و نوع پاسخ بدنتان به کاشت مو، این شرایط متفاوت خواهد بود.

نکته مراقبتی آخر این است؛ بعد از اینکه شستشو را انجام دادید، هرگز به سراغ استفاده از سشوار نروید، زیرا هر گونه باد گرم و شدید مانند باد گرم سشوار عامل آسیب زننده به این ناحیه خواهد بود. 

نکات مراقبتی عمومی برای نقاهت بعد از کاشت مو 

برای اینکه دوران نقاهت بعد از کاشت مو سریع‌تر سپری شود، یک سری نکات کلی است که همه باید رعایت کنند و شامل موارد زیر می‌شود: 

خیلی از پزشکان در این دوران مکمل‌هایی مانند انواع ویتامین ب، زینک و بیوتین را تجویز می‌کنند که حتماً باید به موقع مصرف کنید تا دوره نقاهت سریعتر سپری شود.

تا جایی که برایتان امکان دارد؛ استراحت کنید.

مراقب باشید که پوست سرتان عرق نکند، زیرا عاملی برای ایجاد آلودگی و عفونت است.

در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

بهتر است که تا ۱۰ روز مرخصی بگیرید و در منزل باشید و از کلاه مخصوص تجویزی پزشک برای پوشش نواحی پوست سر استفاده کنید‌.

 

ن از مواد آرایشی معطر در نواحی نزدیک به پوست سر استفاده نکنید، زیرا خارش و حساسیت را زیاد می‌کند.

از قرمزی ورم پوست و ناراحتی در این قسمت از سرتان نگران نباشید که بعد از مدتی برطرف خواهد شد. 

 جمع‌بندی 

دوران نقاهت بعد از کاشت مو با رعایت یک سری نکات و اصول همراه است که شما با دانستن‌شان خیلی راحت‌تر می‌توانید این مراحل را پشت سر بگذارید. ما در این مقاله به طور کامل برایتان توضیح دادیم که چه نکات مراقبتی را باید رعایت کنید تا این مرحله برایتان سریع‌تر  سپری شود و بتوانید نتیجه بهتری از کاشت مو بگیرید و اینگونه قطعاً نتیجه نهایی عالی خواهد شد. برای اینکه بهترین و جدیدترین خدمات کاشت مو را دریافت کنید، ما کلینیک زیبایی سعادت آباد را به شما پیشنهاد می‌کنیم که از آخرین و جدیدترین تکنولوژی‌ها استفاده می‌کند. بعد از پروسه کاشت مو هم نکات مراقبتی را به طور کامل برایتان توضیح می‌دهند و تا انتها و رسیدن به نتیجه عالی و مطلوب در کنارتان خواهند بود. 

سوالات متداول 

سوالات رایجی در مورد دوران نقاهت بعد از کاشت مو وجود دارد که در این قسمت به تعدادی از آنها پاسخ خواهیم داد. 

  1. آیا در هفته اول موهای جدید ایجاد می‌شوند؟ 

در هفته اول ریزش هم موهای قبلی می‌ریزند و هم تار موهای جدید روی پوست سرتان ظاهر می‌شوند. 

2. تا چند روز هرگز اجازه استحمام نداریم؟ 

تا سه روز بعد از کاشت مو هرگز اجازه استحمام نخواهید داشت.                                               

3. آیا می‌توانیم از شامپوی معمولی برای شستن موها استفاده کنیم؟ 

خیر. حتماً باید از شامپو و کرم‌ها و روغن‌های تجویزی پزشک برای استحمام بعد از کاشت مو استفاده کنید.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.