بهترین پماد برای از بین بردن جای جوش
خدمات درمانی۱۴۰۲-۰۸-۱۱

بهترین پماد برای از بین بردن جای جوش

جوش صورت یکی از کلافه کننده‌ترین اتفاقاتی است که خیلی از شما آن را تجربه کرده و قطعاً درصدد هستید که این مشکل را برطرف کنید‌. شاید تا به حال هم راهکارهای زیادی را امتحان کرده باشید؛ اما جوش صورتتان هنوز از بین نرفته یا اینکه خود جوش را برطرف کرده‌اید اما هنوز جای جوش روی صورتتان باقی مانده است. 

یک سری پماد در بازار وجود دارد که به عنوان راهکاری موثر برای از بین بردن اثرات و جای جوش صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما باید در مورد آنها اطلاعات داشته باشید و بدانید که کدام یک می‌تواند برای بهبود جوش صورتتان مناسب‌تر باشد. در این مقاله بهترین پماد برای درمان جای جوش صورت را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید پوستی شفاف‌ و یکدست‌تری داشته باشید. 

 

دلایل ایجاد جای جوش روی صورت 

مسئله‌ای که مهم‌تر از خدمات درمانی جای جوش است، علت‌هایی است که باعث ایجاد این اتفاق می‌شود. اگر شما علل را بدانید، قطعاً راحت‌تر هم می‌توانید از این مسئله جلوگیری کنید. 

 

پوست به عنوان بزرگترین اندام بدن سه لایه اصلی دارد که از قسمت داخلی شامل هیپودرم، درم و اپیدرم است. هر کدام از این لایه‌ها غدد چربی داخل خودشان دارند. اگر تولید چربی توسط این غدد کنترل نشود، آکنه و جوش ایجاد خواهد شد. در واقع این لکه‌ها به خاطر التهاباتی که دارند، جوش‌ها را به وجود می‌آورند و اگر این جوش‌ها از طریق روش‌های مناسب کنترل نشوند، جای جوش روی صورت باقی می‌ماند.

جای جوش زمانی اتفاق می‌افتد که بدن قصد دارد این آکنه یا جوش را از بین ببرد. بدن هر کسی واکنش متفاوتی به این پروسه نشان می‌دهد. به خاطر همین جای آن ممکن است برای بعضی از افراد باقی بماند. برای اینکه ترمیم اتفاق بیفتد، حتماً باید کلاژن تولید شود اما اگر تولید کلاژن بیشتر از حد نیاز باشد، زخم‌ها به صورت برجسته روی پوست ظاهر می‌شوند. پس حتماً باید یک سری روش‌های اصولی برای درمان در پیش گرفته شود که یکی از آنها استفاده از بهترین پماد برای جای جوش صورت است که در ادامه راجع به این مسئله بیشتر توضیح داده خواهد شد. 

آشنایی با بهترین پماد برای جای جوش صورت 

از بین بردن جوش یک مقوله جداگانه و از بین بردن جای جوش هم یک مبحث کاملاً متفاوت است. اگر شما بتوانید جوش را برطرف کنید اما جای جوش روی صورتتان باقی بماند، هنوز هم پوستتان به شفافیت مد نظر نرسیده است. پس باید کاری کنید که هیچ اثری از جوش روی صورتتان نماند. دقیقاً در همین مرحله است که به سراغ بهترین پماد برای جای جوش صورت می‌روید که در ادامه این پمادها را به شما معرفی خواهیم کرد. 

پماد زینک اکساید 

زینک اکساید معروف‌ترین پمادی است که برای خیلی از مشکلات پوستی از آن استفاده می‌کنند. این پماد ترکیب ضد جوش داخل خودش دارد که حتی برای نابود کردن جای جوش هم به شدت موثر خواهد بود؛ یعنی به گونه‌ای عمل می‌کند که اثری از جوش و جای آن باقی نماند. 

علت این اتفاق اینجاست که مواد داخل پماد عاملی جلوگیری کننده برای تولید چربی اضافه روی سطح پوست هستند. در نتیجه احتمال ایجاد جوش و آکنه را تا حد زیادی کم کرده و اگر هم جای جوش روی صورت مانده باشد، آن را درمان می‌کنند. یعنی یک راهکار موقتی نیستند، بلکه می‌توانند با تعادل چربی صورت این مشکلات را درمان کنند.

از دیگر خواص این پماد این است که خاصیت ضدالتهابی دارد و نه تنها پوست را شفاف می‌کند، بلکه آن را سفت‌تر از قبل خواهد کرد؛ به خاطر همین آن را به عنوان یکی از بهترین پمادها برای جای جوش صورت معرفی می‌کنند. 

پماد تریامسینولون 

پماد دیگری که به عنوان مواد موثر برای از بین بردن جای جوش معرفی می‌شود؛ پماد تریامسینولون است. ترکیبات کورتیکو استروئید داخل این پماد می‌تواند نه تنها جای جوش بلکه خیلی از مشکلات پوستی را بهبود ببخشد. مواد فعالی که داخل ترکیب این پماد وجود دارد، هر گونه؛ قرمزی خارش و التهابات را کم می‌کند. 

طبق گفته خیلی از متخصصان و پزشکان این پمادها را می‌توانید روی صورت هم استفاده کنید اما توجه داشته باشید که آن را بانداژ نکنید. زیرا مواد شیمیایی را بیش از حد به عمق پوستتان نفوذ می‌دهد و همین باعث آسیب جدی به پوست خواهد شد.

اگر هم عفونت‌های پوستی، آبله مرغان، تبخال تناسلی یا مشکلاتی از این قبیل دارید، قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید. زیرا این پماد برای عفونت ویروسی، باکتریایی و قارچی خطرناک است و البته برای جای جوش معمولی در دسته‌بندی بهترین پمادها قرار می‌گیرد. 

پماد آلفا 

یکی دیگر از مواردی که به عنوان بهترین پماد برای جای جوش صورت آن را پیشنهاد می‌کنند، پماد آلفا است. این پماد به گونه‌ای عمل می‌کند که هر گونه درد و التهاب پوستی تسکین پیدا می‌کند. ترکیباتی که داخل این پماد استفاده شده، کاملاً طبیعی هستند. نه تنها برای جای جوش، بلکه برای جای سوختگی یا آسیب‌های دیگر هم از آن استفاده می‌کنند. مواد طبیعی مانند عصاره گیاه حنا و زردچوبه داخل آن استفاده شده که درد و التهاب را به خوبی از بین می‌برد و سرعت ترمیم کنندگی آن بالا است. 

پماد رتینول 

پماد رتینول به صورت کرم، لوسیون یا سرم‌های پوستی در دسترس قرار می‌گیرد و می‌تواند راهی موثر برای از بین بردن جای جوش باشد. دقت کنید که جای جوش بیشتر به شکل نقطه قرمز یا لکه‌های تیره روی پوست ایجاد می‌شود که در خیلی از شرایط، شما به جای اینکه آن را برطرف کنید، بیشتر تحریکش می‌کنید و وضعیت جوش یا جای جوش بدتر خواهد شد.

کرم‌های لایه بردار 

در معرفی بهترین پماد برای جای جوش صورت باید به کرم‌های لایه بردار هم اشاره کرد. البته که کاربرد آنها با یک پماد معمولی متفاوت است؛ اما می‌توانید آن را به صورت موضعی روی پوست استفاده کنید. هر کدام از این لایه بردارها فواید مخصوص به خودشان را دارند و باید متناسب با نوع پوست‌تان انتخاب شوند‌. اگر فکر می‌کنید که پوست خیلی حساسی دارید و ممکن است واکنش خوبی از استفاده از این پمادها نگیرید، باید با پزشک متخصص مشورت کنید تا یک لایه بردار مناسب را به شما معرفی کند اما به هر حال استفاده از این نوع کرم‌ها می‌تواند تا حد زیادی در از بین بردن جای جوش و آکنه موثر باشد. 

پماد آنتی باکتریال 

از دیگر پمادهایی که برای از بین بردن جای جوش صورت باید استفاده کرد، پمادهای ضدباکتریایی است. این پمادها به خوبی می‌توانند جای آکنه و جوش را از بین ببرند. استفاده از آنها باعث می‌شود که رشد باکتری کنترل گردد و از شیوع عفونت‌ها به خاطر جوش جلوگیری شود. این پمادها داخل خود؛ موادی از جمله کلیندامایسین و سولفادیازین دارند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جای جوش را به خوبی درمان می‌کنند و التهابات را از بین خواهند برد. 

پماد ضد التهاب 

زمانی که شما به جای استفاده از روش‌های اصولی به سراغ روش‌هایی می‌روید که پوستتان را تحریک می‌کند و از آن طریق می‌خواهید جوش را از بین ببرید، قطعاً باید منتظر جای جوش هم باشید. زیرا ترکاندن جوش و ور رفتن با آن یا هر روش غیر اصولی دیگری باعث التهاب در صورت خواهد شد. برای اینکه جای جوش را برطرف کنید، باید به سراغ پماد ضد التهاب بروید. این پمادها همانطور که از نامشان مشخص است، التهاب و درد جوش را به خوبی از بین می‌برند. داخل آنها موادی از جمله دیکلوفناک و ایبوپروفن دارد که خیلی خوب می‌تواند جای جوش را درمان کند. 

پماد خنک کننده 

بهترین پماد برای جای جوش صورت و تسکین آسیب‌های پوستی بعد از از بین بردن جوش، پمادهای خنک کننده است. این پمادها درد را از بین می‌برند و سوزش را کاهش می‌دهند. داخل آنها موادی از جمله کامفور و منتول استفاده شده و یکی از موثرترین‌ها برای از بین بردن جای جوش هستند. 

کرم‌های ترمیم کننده جای جوش 

یک سری کرم‌ها هستند که ترکیبات حاصل از آنها مانند سالیسیلیک اسید می‌تواند هرگونه جای جوش و یا اسکار باقیمانده حاصل از آکنه را به خوبی درمان کند و التهابات را از بین ببرد. حال شما می‌توانید از کرم‌های حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید یا به سراغ انواع لایه بردارها بروید که معمولاً ترکیبات دیگری از جمله اسید لاکتیک یا آلفاهیدروکسی اسیدها هم داخل آنها وجود دارد که خاصیت ترمیم کنندگی بسیار عالی دارند. 

پماد ترتینوئین 

این پماد هم به عنوان کرم‌ دارویی شناخته می‌شود که آنها را به عنوان اسید رتینوئیک هم می‌شناسند که نام دیگر آن ویتامین آ مصنوعی است. خیلی خوب جای جوش و آکنه را درمان می‌کند وحتی برای پوست‌های آفتاب سوخته هم گزینه مناسبی است. بسیاری به اشتباه این پماد را برای چین و چروک‌های عمیق پوستی استفاده می‌کنند اما هیچ تاثیری برایشان ندارد. با استفاده از این کرم‌ها فقط قرار است لکه‌های پوستی درمان شود. 

زمانی که این پمادها را استفاده می‌کنید، پوست شروع به بازسازی سلولی کرده و بعد از مدت زمان کوتاهی متوجه می‌شوید که بافت پوست شما تا حد زیادی بهبود پیدا کرده است. حتی شاهد تغییر رنگ ملایم هم روی پوستتان هستید و بعد از مدتی زخم و جای جوش به طور کامل از بین خواهد رفت.

از بین بردن جای جوش از طریق لیزر 

لیزر به عنوان روشی شناخته می‌شود که خیلی از مشکلات پوستی را درمان می‌کند. حتماً شنیده‌اید که بسیاری از جوش‌هایی که روی صورت وجود دارد، به خاطر تغییرات هورمونی یا سطح باکتری‌هایی است که روی پوست از حالت تعادل خارج شده‌اند. در نتیجه جوش و جای جوش روی صورت باقی می‌ماند و باید آن را از بین برد. 

یکی از روش‌های خیلی موثر همین لیزر است. لیزر نه تنها جوش‌ها و آکنه‌ها را از بین می‌برد، بلکه جای جوش را هم بهبود می‌بخشد. در واقع نوری که از لیزر ایجاد می‌گردد، خیلی راحت جای جوش را ترمیم کرده و بافت پوست بیمار را دوباره بازیابی می‌کند تا جای جوش کمتر دیده شود.

در واقع از بین بردن جای جوش از طریق لیزر روشی است که در کوتاه مدت موثر واقع می‌شود و حداقل میزان درد را ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید از درمان جای جوش با لیزر نتیجه عالی بگیرید، در انتخاب کلینیک دقت کنید. کلینیک زیبایی سعادت آباد مرکز تخصصی است که خدمات پوست و مو را ارائه می‌دهد. 

اگر وارد سایت این کلینیک شوید، با خدمات ارائه شده دقیق‌تر آشنا خواهید شد و خیلی راحت با مشاوره پزشکی می‌توانید مشکلات پوستی خود را درمان کنید. البته شاید پزشک تشخیص دهد که شما جای جوش را از طریق پاکسازی، میکرونیدلینگ، لیزر، استفاده از پماد، کرم یا مصرف دارو درمان کنید. در نتیجه حتماً باید زیر نظر متخصص باشید تا یک روش موثر و دقیق با توجه به وضعیت بدن و پوستتان برایتان تجویز گردد و از شر جای جوش نیز خلاص شوید. 

جمع‌بندی 

شناخت بهترین پماد برای جای جوش صورت به شما کمک می‌کند تا اگر با چنین مشکلات پوستی مواجه شدید، راحت‌تر بتوانید آن را درمان کنید. این پمادها موادی داخل خود دارند که هرگونه التهابات را روی پوست از بین می‌برند و می‌توانند پروسه درمانی را خیلی اصولی پیش ببرند. البته که پوست افراد با یکدیگر متفاوت است. دلایل ایجاد جوش و جای جوش هم با یکدیگر فرق دارد و به خاطر همین است که قبل از استفاده از هر نوع پمادی با پزشک داروخانه یا پزشک متخصص مشورت کنید و بعد دست به خرید بزنید. 

برخی از سوالات متداول 

هنوز ممکن است سوالات زیادی در مورد بهترین پماد برای جای جوش صورت در ذهنتان وجود داشته باشد که در این قسمت به تعدادی از آنها پاسخ داده خواهد شد. 

معروف‌ترین پماد برای از بین بردن جای جوش صورت کدام است؟ 

معروف‌ترین پماد زینک اکساید است که نه تنها برای جای جوش صورت، بلکه برای درمان خیلی از مشکلات پوستی از آن استفاده می‌کنند. 

بهترین روش برای از بین بردن جای جوش صورت؛ به غیر از پماد چیست؟ 

بهترین روش استفاده از لیزر است که تاثیرش را در همان لحظه متوجه می‌شوید. 

آیا کرم‌های لایه بردار برای از بین بردن جای جوش صورت مفید و موثر هستند؟ 

قطعاً این کرم‌ها هم می‌توانند تا حد زیادی جای جوش صورت را بهبود ببخشند اما به شرطی که متناسب با نوع پوستتان انتخاب شوند که پزشک باید آن را تجویز کند. 

سرعت ترمیم کدام یک از پمادها برای از بین بردن جای جوش بالاتر است؟ 

سرعت ترمیم پماد رتینول و آلفا برای از بین بردن جای جوش نسبت به دیگر موارد بالاتر است.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.