بلفاروپلاستی چیست
خدمات جراحی۱۴۰۲-۲۱-۱۰

بلفاروپلاستی چیست

این روزها زیبایی صورت بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است. اجزای صورت، هر کدام تاثیر خودشان را روی زیبایی و جوانی دارند. در نتیجه زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید و راجع به یک اقدام زیبایی خاص صحبت می‌کنید، پزشک می‌تواند به شما بگوید آیا کیس مناسبی برای آن عمل زیبایی خاص هستید یا خیر. یکی از عمل‌های زیبایی که خیلی از افراد این روزها به سراغ آن می‌روند، جراحی زیبایی پلک است که به آن بلفاروپلاستی گفته می‌شود اما شاید خیلی از شما فقط نامش را شنیده باشید یا اینکه راجع به مراقبت‌های قبل و بعد از آن اطلاعاتی نداشته باشید. چنانچه می‌خواهید بدانید بلفاروپلاستی چیست و به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد تا متوجه شوید که آیا از پس مراقبت‌های آن برمی‌آیید یا نه، این مقاله مخصوص شماست. 

بلفاروپلاستی چیست

تعریف بلفاروپلاستی چیست؟ 

در واقع بلفاروپلاستی یک جراحی زیبایی پلک است. این گونه که در طی عمل؛ پوست و بافت پلک سر جای اصلی خودش قرار می‌گیرد، یعنی قسمت‌های اضافی آن برداشته شده و ظاهر پلک خیلی زیباتر، جوان‌تر و شاداب‌تر جلوه خواهد کرد. افرادی که پلک افتاده دارند، پلک آنها دارای پوست اضافی است، پلک بالایی یا پایینی آنها و چشمان‌شان خسته به نظر می‌رسد، می‌توانند بلفاروپلاسی را انجام دهند. 

جراح در طول عمل پوست اضافی را برش می‌دهد. اگر بافت و چربی اضافه وجود داشته باشد، آن را از روی پلک برمی‌دارد و دوباره آن را ترمیم می‌کند. انجام این کار باعث بهبود بینایی، جلوگیری از ظاهر خسته چشم و همچنین بهبود ظاهر صورت می‌شود. البته همه این‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که شما مراقبت‌های قبل و بعد را به خوبی رعایت کرده باشید که در این مقاله خواهیم گفت مراقبت‌های قبل و بعد از بلفاروپلاستی چیست. 

مراقبت‌های قبل از بلفاروپلاستی 

تقاوتی ندارد که شما بلفاروپلاستی پلک بالا یا پایین را انجام داده باشید؛ در هر صورت یک سری مراقبت‌ها است که قبل از این نوع عمل جراحی باید آنها را به انجام برسانید تا مطمئن شوید که نتیجه کارتان خوب از آب در می‌آید. این اقدامات شامل موارد زیر هستند که البته پزشک هم برایتان توضیح خواهد داد: 

اول از همه اینکه در انتخاب جراح پلاستیک و زیبایی صورت خوب دقت کنید. قبل از اینکه هر کاری انجام دهید، حتی قبل از اینکه معاینه شوید، باید در این باره به خوبی تحقیق کنید که می‌تواند نقش بسیار موثری در نتیجه نهایی کارتان داشته باشد.

کلینیک زیبایی سعادت آباد یکی از بهترین مراکزی است که جراحی پلک را به صورت تخصصی توسط پزشکان مجرب و حرفه‌ای برایتان انجام می‌دهد. اکثر زیباجویانی که در این کلینیک کار انجام داده‌اند، رضایت داشته‌اند. وقتی که وارد سایت این کلینیک شوید، می‌توانید نمونه کارهای بلفاروپلاستی را هم ببینید. 

زمانی که به جلسه مشاوره می‌روید، در صورت استفاده از هر گونه داروی خاص حتماً به پزشک خود اعلام کنید. اگر به یک ماده غذایی یا دارو حساسیت دارید، حتماً به پزشک بگویید تا نسبت به این موضوع آگاهی کامل داشته باشد. 

اگر نیاز است که یک سری آزمایشات انجام دهید، حتماً این کار را کنید. خیلی از افراد آزمایشات را پشت گوش می‌اندازند اما تاثیر بسزایی در روند جراحی و سلامت بدن خواهد داشت. نتایج آزمایشات هم باید با خودتان به همراه داشته باشید. پروسه و نوع آزمایش ممکن است که برای افراد مختلف متفاوت باشد که باید ریز به ریز انجام شود. 

زمانی که جلسه مشاوره برگزار می‌شود، در مورد توقعات خود از جراحی صحبت کنید. شاید چیزی که انتظار دارید، در پروسه جراحی بلفاروپلاستی اتفاق نیفتد. پس چه بهتر که از قبل در مورد آنها اطلاعات داشته باشید. 

از جراح بخواهید که راجع به نتیجه بعد از عمل برایتان توضیح دهد و شما را آماده کند. 

اگر دارویی استفاده می‌کنید که انعقاد خون را دچار مشکل می‌کند، حتماً به پزشک اطلاع رسانی کنید. داروهایی مانند آسپرین، بروفن و داروهایی که خون را رقیق می‌کنند تا دو هفته قبل از عمل نباید استفاده شوند. 

شاید پزشک دستور دهد که زودتر از دو هفته هم این داروها را قطع کنید. 

از دیگر نکاتی که باید بدانید این است که پزشک یک سری پماد و دارو برای پلک شما تجویز می‌کند که حتماً باید آنها را به طور مرتب و دقیق استفاده کنید. 

حال که متوجه شدید بلفاروپلاستی چیست، پس قطعاً هم می‌دانید که به خاطر پروسه جراحی نباید یک سری اقدامات پرخطر را انجام داد؛ چراکه در بهبودی شما بعد از عمل تاثیرگذار است. پس حداقل تا دو هفته قبل از عمل مشروبات الکلی و دخانیات استفاده نکنید. شب قبل از عمل جراحی هم حتماً حمام کنید تا پوستتان تمیز باشد. 

بلفاروپلاستی چیست

مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی 

همانطور که بالاتر اشاره شد، فرقی ندارد که بلفاروپلاستی پلک پایین انجام شده باشد یا بالا. در هر صورت یک سری مراقبت‌ها است که باید آنها را انجام دهید تا بتوانید نتیجه بهتری بگیرید. بعد از اینکه جراحی بلفاروپلاستی انجام می‌شود، پزشک این اقدامات را برایتان توضیح می‌دهد که معمولاً برای اکثر افراد یکسان است. این مراقبت‌ها شامل موارد زیر هستند: 

حتماً استراحت کافی داشته باشید. خیلی از افراد فکر می‌کنند که بعد از بلفاروپلاستی باید به محل کار بروند و زندگی روتین و عادی خود را آغاز کنند. انجام این کار توصیه نمی‌شود. ما تاکید داریم که حتماً استراحت کنید و تا جایی ممکن فعالیت‌های خود را کم کنید. 

بعد از عمل جراحی با اجازه پزشک از یخ استفاده کنید. از آنجایی که جراحی و برش روی صورت شما انجام شده، در نتیجه ورم و درد جزو اتفاقات طبیعی هستند. یخ می‌تواند این ورم‌ها را کمتر کند؛ حتی باید پوشش یخ را روی چشم‌های خود هم بگذارید. به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه نگه دارید و تا هر چقدر که پزشک اجازه داد می‌توانید این کار تکرار کنید. 

داروهای تجویز شده را به موقع استفاده کنید. پزشک در این شرایط داروهای ضد التهابی و ضد درد برایتان تجویز می‌کند که باید با دقت و به موقع استفاده شود تا مشکلی اتفاق نیفتد. 

مراقب باشید با دستانتان محل عمل جراحی را لمس نکنید. همچنین حواستان باشد که هیچ چیزی با پلکتان بر خود نکند. پلک شما هرگز نباید با چیزهایی سفتی مانند مبل، تخت یا در برخورد داشته باشد. پس تمام توان خود برای مراقبت از چشم‌ها را به کار بگیرید. 

از قطره‌های چشم استفاده کنید. بعد از هر جراحی زیبایی یک سری قطره‌ها، داروها و پمادها باید استفاده شود. قطره چشمی که پزشک به شما تجویز می‌کند، عاملی برای جلوگیری از خشکی چشم خواهد بود و پروسه بهبودی را تسریع می‌کند. 

سعی کنید که تنفس صحیح را یاد بگیرید. بعد از اینکه جراحی به اتمام می‌رسد، باید درست نفس بکشید تا از ایجاد ورم هم جلوگیری شود. 

در این دوران هرگز نباید سیگار بکشید. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. هرگونه نگرانی یا مشکلات و عوارض خاص را به پزشک اطلاع رسانی کنید. اگر تمامی نکات را رعایت کنید و از دستورات پزشک خود پیروی کنید، مطمئناً خیلی سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنید و دوران نقاهت را پشت سر خواهید گذاشت.

داروهای تجویزی بعد از بلفاروپلاستی 

بالاتر که برایتان توضیح دادیم، بلفاروپلاستی چیست و چه مراقبت‌هایی را باید بعد از آن رعایت کنید، به این نکته اشاره کردیم که حتماً باید داروهایتان را به موقع استفاده کنید اما سوال اینجاست که آیا اصلا داروی خاصی تجویز می‌شود؟ چه داروهایی بعد از بلفاروپلاستی برای بهبودی ما اهمیت دارد؟ در این قسمت داروهای تجویزی بعد از بلفاروپلاستی را به شما معرفی خواهیم کرد: 

داروی مسکن و ضد درد 

اولین دارویی که بعد از هر نوع عمل جراحی زیبایی و غیر زیبایی برایتان تجویز می‌کنند، داروی مسکن و ضد درد است اما اینکه چه نوع داروی مسکنی استفاده شود، بستگی به نظر پزشکتان دارد. پس بهتر است که هر مسکنی را استفاده نکنید. داروی مسکن نه تنها درد را کم می‌کند، بلکه ورم را هم کاهش می‌دهد. معمولاً داروهایی که پزشکان تجویز می‌کنند، پاراستامول یا کدئین است اما ممکن است به خاطر وضعیت بدنی خاصی که دارید، پزشک تشخیص دهد که یک مسکن دیگر برای شما تجویز کند. 

داروی ضد التهاب 

بعد از این عمل جراحی التهاب و ورم در بدن شما بیشتر از حالت طبیعی اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی باید داروی ضد التهاب استفاده کنید تا قرمزی و ورم برطرف شود که معمولا داروهایی از جمله دیکلوفناک یا ایبوپروفن برایتان تجویز خواهد شد. 

داروی ضد باکتری 

بعد از اینکه عمل بلفاروپلاستی برایتان انجام می‌شود، داروی ضد باکتری را تجویز می‌کنند. این دارو عاملی برای جلوگیری از عفونت است و حتماً باید آن را به موقع استفاده کنید و اجازه ندهید که عفونت وارد بدنتان شود. 

قطره چشم 

قطره چشم که بالاتر هم به آن اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین تجهیزات پزشک بعد از این نوع عمل جراحی است. قطره چشم بعد از بلفاروپلاستی اهمیتی به اندازه چسب بینی بعد از جراحی بینی دارد. در واقع این قطره عاملی برای جلوگیری از خشکی چشم است و روند بهبودی شما را تا حد زیادی سرعت می‌بخشد. 

مدت زمان نقاهت برای بلفاروپلاستی 

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک جزو آن دسته از جراحی‌هایی است که دوران نقاهت آن خیلی طولانی نمی‌شود اما در مورد رسیدن به نتیجه مد نظر روی چهره، باید کمی صبور باشید. دوران نقاهت در این مدت زمان بستگی به عوامل مختلف و مراقبت‌های شما دارد. بالاخره مدتی طول می‌کشد تا کبودی پلک و بخیه‌ها به طور کامل برطرف شود. کاری که شما باید در دو روز اول انجام دهید، نتیجه بسیار زیادی در مدت زمان نقاهتتان خواهد داشت. 

مثلاً اینکه در دو روز اول تا جایی که می‌توانید از تماشای تلویزیون، استفاده از موبایل و تبلت خودداری کنید.

حتماً از عینک آفتابی استفاده کنید. هنگام خواب سعی کنید که سر بالاتر از بدنتان باشد. حتما کمپرس سرد هم استفاده کنید تا شرایط بهبود پیدا کند. معمولاً دوران نقاهت بیشتر از دو هفته طول نمی‌کشد. البته دوران نقاهتی که گفتیم، مانند جراحی بینی خیلی سنگین نیست و شما می‌توانید خیلی راحت‌تر کارهایتان را انجام دهید و درد کمتری را هم احساس خواهید کرد. 

بلفاروپلاستی برای افراد سن بالا 

افرادی که به کهولت سن می‌رسند و پلک آنها افتادگی پیدا می‌کند، بهترین کیس برای بلفاروپلاستی هستند؛ البته اگر شرایط بدنی آنها اجازه جراحی را بدهد. معمولا این جراحی خیلی خفیف‌تر از دیگر جراحی‌ها است و در موارد زیادی، پزشک اجازه این جراحی را صادر می‌کند. اگر هم جزو افرادی هستید که به صورت موروثی افتادگی پلک دارید که ممکن است در سن جوانی هم اتفاق بیفتد و کاملاً طبیعی است، باز هم می‌توانید این نوع جراحی را انجام دهید. البته بهتر است که در کلینیک زیبایی سعادت آباد حتماً از قبل مشاوره داشته باشید تا ببینید که کیس مناسبی هستید یا نه. 

جمع‌بندی 

با مطالعه این مقاله متوجه شدید که بلفاروپلاستی چیست. همچنین فهمیدید که چه مراقبت‌هایی قبل و بعد از آن باید انجام دهید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. بلفاروپلاستی در صورتی که کیس مناسبی برای آن باشید، نتایج اعجاب انگیزی را روی صورتتان ایجاد می‌کند؛ تا حدی که ممکن است افرادی که چندین سال شما را ندیده‌اند، متوجه شوند که تغییرات زیادی کرده‌اید اما آنقدر طبیعی است که کمتر کسی متوجه می‌شود که دقیقاً چه اقدام زیبایی روی صورتتان انجام داده‌اید. پس اگر افتادگی پلک دارید یا به هر دلیلی پلک‌ها روی صورتتان سنگینی می‌کند، با مشاوره درست اقدام به انجام این کار زیبایی کنید. 

برخی از سوالات متداول 

سوالات رایجی در مورد بلفاروپلاستی وجود دارد که در این قسمت به تعدادی از آنها پاسخ خواهیم داد. شما نیز این بخش را از دست ندهید. شاید پاسخ سوال ذهنیتان را بگیرید. 

1. ورم بعد از بلفاروپلاستی را چگونه کاهش دهیم؟ 

تا جایی که می‌توانید هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید.‌ از داروهای تجویزی پزشک به طور منظم استفاده کنید. استفاده از کمپرسس سرد را هم فراموش نکنید که تا حد زیادی ورم را کم می‌کند. 

2. بلفاروپلاستی چقدر ماندگاری دارد؟ 

بلفاروپلاستی یک عمل جراحی است. بدون شک جراحی زیبایی هم تاثیرات طولانی مدت دارد اما در کمترین حالت بین ۸ تا ۱۰ سال ماندگاری کامل را از آن خواهید دید و مطمئن باشید که بعد از بلفاروپلاستی هیچگاه مانند روز اول نمی‌شوید؛ حتی اگر ۳۰ سال از انجام این عمل گذشته باشد. 

3. چه داروهایی مسکنی بعد از بلفاروپلاسی بیشتر تجویز می‌شود؟ 

همه چیز بستگی به نظر پزشک شما دارد اما معمولاً داروهای مسکنی از جمله پاراستامول یا کدئین بیشتر از بقیه تجویز می‌شود.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.